Newser
Kategoria:
Ponadto, mimo upływu już ponad 70 lat od czasów II wojny światowej, do dziś leżą pod ziemią „zapomniane” skorodowane pociski, granaty, które miały eksplodować w czasie wojny, ale z różnych powodów nie zadziałały lub zadziałały wadliwie. Kontakt z nimi może doprowadzić do wielu nieszczęść, a nawet śmierci. Przeciwdziałając powyższym zagrożeniom, zgodnie z decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, etatowych pirotechników policyjnych w garnizonie wspomaga 19 Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego, utworzonych w komendach miejskich i powiatowych.
Obecnie w nieetatowych grupach rozpoznania minersko-pirotechnicznego województwa kujawsko-pomorskiego służbę pełni około 90 policjantów. Do ich dyspozycji są także psy służbowe przeszkolone do wykrywania materiałów wybuchowych, w tym w Toruniu owczarek EGZOR, nazywany przez swojego opiekuna „Black”. W 2015 roku podczas XV Finału Kynologicznych Mistrzostw Policji, w klasyfikacji indywidualnej zawodów, przewodnik z KMP w Toruniu wraz z owczarkiem zdobyli pierwsze miejsce.
W pierwszym kwartale tego roku policjanci grup „rozpoznania”, interweniowali już ponad 90 razy. Wykonują swoje zadania o każdej porze dnia i nocy, często wzywani są poza godzinami służby np. podczas fałszywych zgłoszeń o podłożeniu ładunków wybuchowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami to oni w pierwszej kolejności są także kierowani na miejsce ujawnienia przedmiotów, co do których jest podejrzenie, że są to materiały wybuchowe, niewybuchy czy niewypały. Rozpoznają i zabezpieczają znalezisko, po czym na miejsce do przedmiotów pochodzenia wojskowego wzywane są patrole saperskie z jednostek wojskowych, natomiast w przypadku innych urządzeń wybuchowych bądź przedmiotów pochodzenia wojskowego noszących cechy ingerencji, na miejsce przyjeżdżają i neutralizują zagrożenie etatowi pirotechnicy z Zespołu Minersko-Pirotechnicznego SAT.
W związku z potrzebą prawidłowego funkcjonowania nieetatowych grup rozpoznania minersko-pirotechnicznego, a także mając na uwadze zbliżające się poważne zabezpieczenia w kraju (m.in. Światowe Dni Młodzieży, Szczyt NATO), w dniach od 4 do 7 kwietnia br. Sztab Policji KWP w Bydgoszczy zorganizował szkolenie dla policjantów będących członkami wymienionych grup. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy Zespołu Minersko-Pirotechnicznego SAT przy wsparciu policjantów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Bydgoszczy oraz techników kryminalistycznych KMP w Bydgoszczy. Celem szkolenia było między innymi przybliżenie nowych treści oraz poszerzenie wiedzy obejmującej zagadnienia związane z współczesną problematyką dot. zagrożeń terrorystycznych z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Policjanci NGRM-P pod czujnym okiem instruktorów nabywali wiedzę i doskonalili umiejętności, m.in. z zakresu prowadzenia rozpoznania materiałów wybuchowych i środków inicjujących wybuch, prowadzenia przeszukania z wykorzystaniem psów służbowych terenu i obiektu przed na przykład wizytami ważnych osobistości, a także zachowania na miejscu wybuchu z wykorzystaniem dostępnych środków zabezpieczenia indywidualnego i sprzętu technicznego. Ponadto policjanci grup „rozpoznania” w ramach mogącej wystąpić potrzeby wspomagania w czynnościach policjantów z Laboratorium Kryminalistycznego KWP oraz techników kryminalistyki, na miejscu przygotowanego przez policjantów SAT zdarzenia bombowego, doskonalili swe umiejętności z zakresu zabezpieczania śladów i materiału dowodowego.
Wspólne ćwiczenia policjantów różnych grup oraz komórek organizacyjnych Policji, pozwoliły na wymianę wiedzy, doświadczeń, przetestowanie procedur i współdziałania, co bez wątpienia wpłynie na poprawę jakości pracy całej formacji. Tego typu ćwiczenia i nabyta wiedza ma także bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo biorących udział w realnych działaniach policjantów i zwiększy szansę na wyeliminowanie zagrożeń dla życia lub zdrowia ludzkiego oraz zminimalizowanie szkód mogących powstać w infrastrukturze miejsca zdarzenia.
UWAGA!
Policja apeluje do wszystkich o rozwagę i ostrożność w przypadku odnalezienia niewypałów, niewybuchów oraz innych przedmiotów niebezpiecznych. Takich znalezisk nie wolno pod żadnym pozorem przenosić ani dotykać. Należy jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policji celem zneutralizowania zagrożenia.
Polecane filmy: Kanał YouTube KWP w Bydgoszczy |
Aktualności Sztuki Wyboru |
Adres redakcji: |
Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wydział Komunikacji Społecznej, ul. Powstańców Wielkopolskich 7, 85-090 Bydgoszcz
tel. (52) 588 13 90
![]() W sprawie nadsyłania materiałów redakcyjnych prosimy o kontakt:
asp. sztab. Paulina Malinowska, tel. (52) 588 13 20
paulina.malinowska@bg.policja.gov.pl |
Materiały prasowe:
|
Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo skracania, adjustacji, zmiany tytułów i opracowania redakcyjnego przyjętych tekstów do publikacji. Redakcja zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego publikowania listów i nieodpłatnego wykorzystania publikowanych materiałów na stronie internetowej www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl. Za treść zamieszczonych ogłoszeń i listów redakcja nie odpowiada. Kopiowanie materiałów tylko za zgodą redakcji. |