„PIERWSZA POMOC w sytuacjach zagrożeń” - aplikacja na tablety i smartfony

Data publikacji 23.06.2017

Udzielenie Pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego, policjanta czy strażaka.

Pierwsza pomoc to czynności wykonane w celu zminimalizowania niekorzystnych następstw nieszczęśliwych wypadków. Często od prawidłowego wykonania tych czynności może zależeć życie ludzkie.

Nad tak trudnym tematem pochylili się policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podinsp. Tomasz Krajewski i st. post. Szymon Tworowski, Krzysztof Wiśniewski ratownik medyczny Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz st. asp. Łukasz Adamowski z JRG-1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy. Opracowali instrukcję udzielania pierwszej pomocy, której stworzenie świadczy o braku obojętności na zdrowie i życie drugiego człowieka.

Prace rozpoczęły się we wrześniu 2015r., celem było stworzenie podręcznej broszurowej instrukcji medycznej dla funkcjonariuszy Policji, ale okazało się, że wiedza zebrana przez autorów może być rozpowszechniona szerszemu gronu odbiorców. Na początku 2016r. przeniesiono instrukcję na smartfony pod postacią aplikacji mobilnej. Dzięki temu możliwe stało się wykorzystanie filmów szkoleniowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które były opracowywane w KWP w Bydgoszczy na przestrzeni ostatnich kilku lat. Nowy nośnik dał możliwość rozszerzania tematów zawartych w instrukcji, dzięki czemu aplikacja staje się kompendium wiedzy z zakresu nie tylko pierwszej pomocy medycznej, ale także wszelkich sytuacji zagrożeń.

W chwili obecnej aplikacja zawiera najszersze dostępne opracowanie materiałów medycznych pod postacią aplikacji i oprócz zagadnień kluczowych takich jak RKO czy postępowanie w trakcie krwotoków zawiera także zagadnienia pomocy w sytuacjach niezagrażających bezpośrednio życiu. Nowatorski w tej dziedzinie jest asystent resuscytacji audio, który pokieruje procedurą RKO nawet u niedoświadczonych ratowników.  Udało się także opracować lokalizator GPS, co w połączeniu z pełną bazą telefonów ratowniczych może okazać się kluczowe w trudno dostępnym terenie. Dzięki włączeniu się Państwowej Straży Pożarnej do przedsięwzięcia opracowano także pełen zakres sytuacji przeciw pożarowych, a także sytuacje ratownicze na zamarzniętych akwenach. Dodano filmy edukacyjne zrealizowane przez PSP dla dzieci. W opracowaniu znajdują się zagadnienia, których nie znajdziemy w innych publikacjach np. postępowanie dla cywili w przypadku zamachu terrorystycznego – aktywny strzelec, wyszukiwarka tablic ADR, dopalacze i narkotyki itp.

Aplikacja od początku wzrasta w idei łączenia służb i doświadczeń, dlatego została rozszerzona także o materiały zewnętrzne, znajdziemy tutaj bazę wszystkich placówek medycznych, informatory meteorologiczne, stan jakości powietrza w Polsce, jakość kąpielisk, zagrożenie pożarowe w lasach, warunki pogodowe w górach wszystko po to, aby ułatwić dostęp do kluczowych informacji.

Kompendium wiedzy z zakresu udzielania pomocy medycznej w stanach zagrożenia życia uzyskało pozytywną opinię: dr n. med. Przemysława Paciorka – Wojewódzkiego Konsultanta ds. Medycyny Ratunkowej oraz dr n. med. Doroty Klimaszyk – Wojewódzkiego Konsultanta ds. Toksykologii Klinicznej. Obecnie Policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, wspólnie z funkcjonariuszami Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pracują nad materiałami dotyczącymi postępowania mieszkańców w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze terrorystycznym.

Aplikacja jest przedsięwzięciem dla zwiększania bezpieczeństwa publicznego, scalającym działania Policji, Państwowej Straży Pożarnej, ABW, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Zawsze warto sięgnąć po fachową wiedzę, kiedy od nas zależy życie ludzkie, zawsze warto udostępnić tę wiedzę rodzinie i znajomym.

 

 

Publikacja: Piotr Pawlaczyk

Polecane filmy: Kanał YouTube KWP w Bydgoszczy

Aktualności Sztuki Wyboru

    Adres redakcji:
 
Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy, Wydział Komunikacji Społecznej, ul. Powstańców Wielkopolskich 7, 85-090 Bydgoszcz
tel. (52) 588 13 90
Napisz do nas
 
W sprawie nadsyłania materiałów redakcyjnych prosimy o kontakt:
asp. sztab. Paulina Malinowska, tel. (52) 588 13 20
paulina.malinowska@bg.policja.gov.pl
 
    Materiały prasowe:

Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych. Redakcja zastrzega sobie prawo skracania, adjustacji, zmiany tytułów i opracowania redakcyjnego przyjętych tekstów do publikacji. Redakcja zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego publikowania listów i nieodpłatnego wykorzystania publikowanych materiałów na stronie internetowej www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl. Za treść zamieszczonych ogłoszeń i listów redakcja nie odpowiada. Kopiowanie materiałów tylko za zgodą redakcji.