Ujawnianie śladów na miejscu zdarzenia

Data publikacji 18.09.2015

BLUESTAR FORENSIC jest środkiem służącym do ujawniania krwi zarówno na miejscu zdarzenia jak i w pracowniach specjalistycznych.

BLUESTAR  FORENSIC jest środkiem służącym do ujawniania krwi zarówno na miejscu zdarzenia jak i w pracowniach specjalistycznych. Emituje jasnoniebieskie światło w przedziale fali 420 do 440nm. Środek ten może jednak dać reakcję fałszywie pozytywną tzn. wskazać na obecność śladów krwi przy ich braku. Sytuacja taka występuje gdy powierzchnie robocze, na które działa w/w środek zanieczyszczone są między innymi środkami chemicznymi. Emitowane wówczas światło jest słabsze i bielsze co jest łatwo rozpoznawalne przez oko technika. Wizualizacja środka BLUESTAR wymaga zaciemnienia miejsca zdarzenia. W przypadku konieczności ujawnienia śladów krwi w otwartym terenie należy zaczekać do nastania zmroku. Gdy ślady występują w pomieszczeniu należy zadbać o zaciemnienie tego pomieszczenia, wskazane jest uzyskanie półmroku. Całkowite zaciemnienie pomieszczenia stwarza problemy z właściwym udokumentowaniem fotograficznym ujawnionych śladów. Prawidłowe sfotografowanie śladów chemiluminescencji ujawnionej krwi wymaga pewnego doświadczenia osoby fotografującej i zastosowania odpowiedniej techniki fotografowania (użycie statywu, ustawienie parametrów naświetlania – czułość, czas, przesłona).

Zjawisko chemiluminescencji wywołanej działaniem środka służącego do ujawniania krwi BLUESTAR:
      ślady krwi, policja
     
    
Wykorzystanie technik fluorescencyjnych pozwala na ujawnienie śladów, gdy:
  • ślady wykazują naturalną fluorescencję,
  • ślady są zanieczyszczone takimi substancjami jak smary, tusze, narkotyki, które mogą wzbudzać fluorescencję śladów,
  • ślady są zanieczyszczone takimi substancjami jak krew czy kurz, które absorbują światło na tle fluorescencyjnego podłoża.

Ujawnienie śladu daktyloskopijnego za pomocą barwników fluorescencyjnych:
Jednym z podstawowych zadań kryminalistyki jest przyswajanie wszelkich osiągnięć naukowych, które umożliwiają zapobieganie jak i skuteczne wykrywaniu sprawców przestępstw. W powyższym opracowaniu przedstawiono wykorzystanie wybranych zjawisk fizyko-chemicznych, które stanowią zaledwie ułamek osiągnięć nauki zastosowanej w kryminalistyce.

post. mgr Wojciech Apiecionek
mgr inż. Krzysztof Wilke

Autor:
Publikacja:

Powrót na górę strony