Dzień Bezpiecznego Internetu - Archiwum aktualności za 2013 rok - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum aktualności za 2013 rok

Policja Kujawsko-Pomorska

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji 18.09.2015

Dzisiaj (05.02.13), po raz dziesiąty, pod hasłem „SURFUJĘ, RESPEKTUJĘ”, obchodzimy DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU.

Z internetu dziś korzysta praktycznie każdy bez względu na wiek. W zależności od potrzeb wykorzystujemy go do nauki, szukania aktualnych informacji, robienia zakupów, operacji finansowych, rozrywki, itp. Podczas korzystania z sieci należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie.

Ogólne porady dla internautów:
 • korzystaj tylko z legalnego oprogramowania. Nielegalne bowiem nie tylko jest zakazane, ale może również zainstalować w komputerze programy szpiegujące, które "podglądają" to co posiadamy i robimy. W ten sposób możemy utracić kody dostępu do kont internetowych, poczty, autoryzowanych stron oraz dane osobowe.
 • pamiętaj, że na niektórych stronach internetowych bardzo często znajdują się złośliwe programy, które możemy nieświadomie zainstalować w komputerze. Zakłócą one pracę twojego sprzętu, ale co gorsza mogą również wyciągnąć z niego poufne dane.
 • zainstaluj w swoim komputerze program antywirusowy, antyszpiegowski i tzw. firewall. Darmowe wersje tego typu oprogramowania można znaleźć na niektórych stronach internetowych i legalnie je pozyskać. Programy te zabezpieczą twój komputer przed wirusami, programami szpiegowskimi i próbą włamania się z sieci internetowej.
 • dokładnie przyglądaj się stronie internetowej banku, z którego korzystasz za pośrednictwem sieci. Oszuści, podszywając się, mogą stworzyć fałszywą stronę banku lub podawać się za jego pracowników. Proszą wówczas o podawanie numerów kart płatniczych oraz kodów PIN. Nie odpowiadaj na takie prośby, zgłoś to obsłudze banku i Policji.
 • nie otwieraj e-maili od nieznanych adresatów i nie używaj linków rozsyłanych w niechcianej poczcie (tzw. spamie) oraz przez komunikatory, ponieważ mogą one prowadzić do niebezpiecznych stron lub programów.
 • chroniąc swoje dziecko przed stronami z niepożądanymi treściami ustaw w przeglądarce internetowej opcję filtru rodzinnego lub zainstaluj na komputerze oprogramowanie uniemożliwiające najmłodszym członkom rodziny korzystanie z tych stron.
 • robiąc zakupy w sieci pamiętaj, aby zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Korzystaj ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, zwracaj uwagę czy sprzedawca podaje swój adres oraz numer telefonu, w razie jakichkolwiek wątpliwości możesz tam zadzwonić. Kupując na aukcji internetowej przeczytaj komentarze o sprzedającym. Brak opinii pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić twoją czujność. Zamawiając sprzęt elektroniczny zapytaj sprzedawcę o oryginalne oprogramowanie i instrukcję obsługi oraz dowód zakupu, a także kartę gwarancyjną.
Porady dla dzieci i młodzieży:
 • w internecie posługuj się nickiem, pseudonimem, internetową ksywką, a nie podawaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska, adresu domowego, numeru telefonu czy innych informacji.
 • nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią i do czego zostaną wykorzystane.
 • jeżeli otrzymałeś wiadomość, która cię wystraszyła, jest wulgarna lub niepokojąca, pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
 • nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w internecie. Osoba ta może podawać się za twojego rówieśnika, a w rzeczywistości jest dużo starsza i może mieć wobec ciebie złe zamiary.
 • jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym umawiaj się w miejscach publicznych tj. marketach, centrach handlowych. Ze względów bezpieczeństwa najlepiej jak pójdziesz na nie w towarzystwie starszego rodzeństwa lub innej zaufanej dorosłej osoby. Zawsze uzgodnij takie spotkanie z rodzicami.
 • nie podawaj nikomu swoich haseł, dbaj o nie jak o największą tajemnicę. Zakładając je pamiętaj żeby nie było łatwe do odgadnięcia.

Pamiętajmy! podczas korzystania z internetu respektujmy prawa innych jego użytkowników. Podczas rozmów za pomocą komunikatorów odnośmy się do siebie z szacunkiem, aby nikogo nie urazić. Postępujmy zgodnie z przyjętymi normami społecznymi.

asp. Adam Kumkowski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy