Archiwum aktualności za 2012 rok

Policja Kujawsko-Pomorska

Śmierć na lodzie nadal zbiera swoje żniwo

Data publikacji 18.09.2015

Pomimo naszych wcześniejszych apeli o rozwagę i ostrożność, nadal zdarzają się przypadki połowu ryb z lodu. Na początku marca 2012r. przestrzegaliśmy na naszej stronie internetowej przed zagrożeniami jakie niesie ze sobą podejmowanie ...

Pomimo naszych wcześniejszych apeli o rozwagę i ostrożność, nadal zdarzają się przypadki połowu ryb z lodu. Na początku marca 2012r. przestrzegaliśmy na naszej stronie internetowej przed zagrożeniami jakie niesie ze sobą podejmowanie ryzyka wchodzenia na topniejącą pokrywę lodową. Okazuje się, że nie wszyscy posłuchali naszych ostrzeżeń i doszło do kolejnych tragedii.

W przeciągu dwóch ostatnich dni w naszym województwie z tego powodu utonęły aż trzy osoby!!!

Pierwsza tragedia rozegrała się na Jeziorze Grochowskim (gm. Kęsowo), gdzie pod 55-letnim wędkarzem załamał się lód. Pomimo akcji ratunkowej nie udało się przywrócić czynności życiowych mężczyźnie.

Kolejne tego typu zdarzenie miało miejsce w gminie Gostycyn. W sobotę (11.03.2012r.) 54-letni mężczyzna udał się na ryby. Gdy nie wrócił na noc rodzina zgłosiła zaginięcie. Następnego dnia w Jeziorze Kolano odnaleziono zwłoki wędkarza unoszące się na wodzie.

Wczoraj (12.03.2012r.) na Jeziorze Niwskim w gminie Kamień Krajeński, w odległości ok. 5 metrów od brzegu, w przerębli ujawniono zwłoki 75-letniego mężczyzny, który wszedł na lód w celu połowu ryb.

W obecnych warunkach pogodowych w ciągu dnia lód poddawany jest silnemu działaniu słońca i jego grubość w wyniku topnienia drastycznie się zmniejsza, a podczas nocy ponownie zamarza. Pokrywa lodowa staje się bardziej krucha, a jej warstwa jest coraz cieńsza.

Dlatego zwracamy się do wędkarzy i innych osób podejmujących próby wchodzenia na lód, aby tego nie robiły!!! Takie zachowania są bardzo ryzykowne i mogą się zakończyć dramatycznie!!!st. asp. Kazimierz Kwiatkowski
Wydział Prewencji