Moje dwa kółka - Archiwum aktualności za 2012 rok - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum aktualności za 2012 rok

Policja Kujawsko-Pomorska

Moje dwa kółka

Data publikacji 18.09.2015

Powoli zbliża się sezon rowerowy, a tym samym okres kiedy będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną ilością kradzieży jednośladów. Jak pokazuje doświadczenie zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając m.in. o ...

Powoli zbliża się sezon rowerowy, a tym samym okres kiedy będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną ilością kradzieży jednośladów.

Jak pokazuje doświadczenie zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając m.in. o tym, żeby:
  • nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,
  • zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,
  • wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,
  • zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
  • w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwią policjantom odzyskanie rower w przypadku jego kradzieży,
  • oznakować dodatkowo rower.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Policja w ramach realizacji programu prewencyjnego OZNAKUJ ROWER – POZNAJ SWOJEGO DZIELNICOWEGO nieodpłatnie znakuje rowery poprzez naniesienie w widocznym miejscu na ramie roweru oznaczenia składającego się z czterech liter i sześciu cyfr. Na naniesiony numer zostaje naklejona specjalna naklejka. Na życzenie właściciela oznaczenie takie można nanosić również na inne elementy roweru, np. na widelec.

Podczas znakowania wypełniana jest również karta identyfikacyjna, a dane z karty wprowadzone zostają do komputerowej bazy danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny. Zobowiązany zostaje również do poinformowania Policji o utracie roweru lub zmianie właściciela.

Do oznakowania roweru wymagane są:
  • obecność osoby dorosłej z dokumentem tożsamości,
  • dokumenty potwierdzające własność roweru (karta gwarancyjna, faktura zakupu, umowa kupna/sprzedaży),
Na dzień 08.03.2012r. w naszym województwie, policjanci oznakowali w ten sposób 5.788 jednośladów.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie do najbliższej jednostki Policji, gdzie można dowiedzieć o najbliższych terminach i miejscach znakowania rowerów.

W przypadku wystąpienia ewentualnych pytań i wątpliwości, informacji chętnie udzielą policjanci Zespołu ds. Prewencji i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, telefon (52) 588 12 18 lub (52) 525 54 09.

asp. szt. Tomasz Trybuszewski
Wydział Prewencji