Zima jeszcze nie odeszła - Archiwum aktualności za 2012 rok - Policja Kujawsko-Pomorska

Archiwum aktualności za 2012 rok

Policja Kujawsko-Pomorska

Zima jeszcze nie odeszła

Data publikacji 18.09.2015

Pomimo tego, że od kilku dni obserwujemy słoneczną pogodę, to noce są nadal chłodne, wręcz mroźne. Taka pogoda może stać się przyczyną śmierci z powodu wyziębienia organizmu. Takie tragiczne zdarzenie odnotowaliśmy w ostatnich dniach ...

Pomimo tego, że od kilku dni obserwujemy słoneczną pogodę, to noce są nadal chłodne, wręcz mroźne. Taka pogoda może stać się przyczyną śmierci z powodu wyziębienia organizmu. Takie tragiczne zdarzenie odnotowaliśmy w ostatnich dniach w powiatach lipnowskim i rypińskim.

W związku z tym nadal apelujemy, aby:
  • zwracać uwagę na osoby, które swoim zachowaniem mogą narażać się na wyziębienie organizmu,
  • o takich przypadkach powiadamiać Policję i straże miejskie lub gminne.

W obecnych warunkach pogodowych w ciągu dnia lód poddawany jest silnemu działaniu słońca i jego grubość drastycznie się zmniejsza w wyniku topnienia, a podczas nocy ponownie zamarza. Powoduje to, że lud staje się bardziej kruchy, a jego warstwa jest coraz cieńsza.Dlatego zwracamy się do wędkarzy i innych osób podejmujących próby wchodzenia na lód, aby tego nie robiły!!! Takie zachowania są bardzo ryzykowne i mogą się zakończyć dramatycznie!!!

O tym, że nasze ostrzeżenia nie są gołosłowne świadczy z pewnością fakt, że w ubiegłym roku na przełomie marca i kwietnia utonęło 10 osób. Dla porównania tyle samo osób utonęło w połowie letnich wakacji – w lipcu, kiedy wiele osób korzysta z kąpieli.

Nie podejmujemy ryzyka stąpania po kruchym lodzie. Sami możemy mieć wpływ na to, aby takie dramatyczne zdarzenia nie powtórzyły się w tym roku!!!


asp. szt. Marek Kolinski
Wydział Prewencji