Archiwum aktualności za 2014 rok

Policja Kujawsko-Pomorska

Wspieramy bezpieczeństwo na polskich drogach

Data publikacji 18.09.2015

Ruszyła kolejna edycja akcji "Wspieramy bezpieczeństwo na polskich drogach", zorganizowanej przez ruch społeczny „Sławek i przyjaciele”. Jej celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Ruszyła kolejna edycja akcji "Wspieramy bezpieczeństwo na polskich drogach", zorganizowanej przez ruch społeczny „Sławek i przyjaciele”. Jej celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości pieszych i rowerzystów, dotyczącej bycia widocznym na drodze.

Autorzy kampanii zakładają osiągnięcie tego celu poprzez promocję używania elementów odblaskowych głównie wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. Zamierzają prezentować w przedszkolach i szkołach podstawowych naszego województwa urządzenie przewrotnie nazwane „magiczną” tubą. Umożliwia ono, w prosty sposób, ukazanie skuteczności elementów odblaskowych w zwiększeniu widoczności na drodze pieszych i rowerzystów, którzy używają odblasków. Policjanci z naszego regionu wykorzystują te urządzenia do prowadzenia zajęć edukacyjnych, poświęconych bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Środki finansowe na produkcję takich tub zbierane były w ten sposób, że na wynajętej powierzchni reklamowej autobusu zostały umieszczone zdjęcia lub logosy osób prywatnych lub instytucji, które wykupiły moduł o wielkości 10 x 10 cm w cenie 50 zł. brutto wpłacając te pieniądze na konto Stowarzyszenia „Bezpieczeństwo dziecka”.

Po roku od pierwszej odsłony kampanii znowu udało się pozyskać chętnych do wspierania tej kampanii. Dzięki przychylności władz samorządowych Bydgoszczy oraz bydgoskiego MZK na Starym Rynku został zaprezentowany kolejny autobus, który przez pół roku będzie wizytówką kampanii. Tym razem jest to autobus bydgoskiej linii MZK nr 79.
W konferencji prasowej zorganizowanej podczas prezentacji autobusu promującego kampanię udział wzięli: Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Pan Jan Szopiński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Bydgoszczy Pan Tadeusz Kondrusiewicz oraz kierownik Zakładu Eksploatacji Miejskich Zakładów Komunikacyjnych w Bydgoszczy Pan Lucjan Sieracki, a także ekspert Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy podkomisarz Marek Kolinski. Opowiedzieli oni dlaczego tego typu akcje są ważne i dlaczego warto je wspierać. Zachęcali bydgoszczan do noszenia elementów odblaskowych.

Gościem inicjatorów kampanii był również rzecznik prasowy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji Pan Marek Jankowiak. Stało się tak dlatego, że tegoroczna edycja kampanii zostanie poszerzona o promowanie bezpiecznych zachowań podczas wypoczynku nad wodą. Stąd także jej nowy tytuł: "Wspieramy bezpieczeństwo na polskich drogach i wodach".

Wyrażamy nadzieję, że dzięki tej inicjatywie uda się nam ograniczyć skalę zagrożeń, jakie pojawiają się na naszych dogach i nad wodami naszego regionu, a ruchowi społecznemu „Sławek i przyjaciele” życzymy kolejnych sukcesów w ich działalności na rzecz lokalnych społeczności.

podkom. Marek Kolinski
Wydział Prewencji
KWP w Bydgoszczy