Dariusz Warnke - „Najpopularniejszy Dzielnicowy 2014"

Policja Kujawsko-Pomorska

Dariusz Warnke - „Najpopularniejszy Dzielnicowy 2014"

Data publikacji 18.09.2015

W 2014 roku Gazeta Pomorska wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy przeprowadziła XI już Plebiscyt na najpopularniejszego dzielnicowego województwa kujawsko-pomorskiego. W plebiscycie udział wzięło 169 policjantów naszego województwa.

W 2014 roku Gazeta Pomorska wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Bydgoszczy  przeprowadziła XI już Plebiscyt na najpopularniejszego dzielnicowego województwa kujawsko-pomorskiego. W plebiscycie udział wzięło 169 policjantów naszego województwa. Na swojego kandydata głosowało się drogą elektroniczną. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas obchodów Wojewódzkiego Święta Policji na sępoleńskim „Molo”. Zwycięzca, zdobywszy 2131 głosów, otrzymał nagrody pieniężne oraz rzeczowe ufundowane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy insp. Krzysztofa Zgłobickiego, Poseł na Sejm Panią Iwonę Kozłowską oraz Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz Redakcję Gazety Pomorskiej.
W 2014 roku tytuł „Najlepszego Dzielnicowego” zdobył sierż. szt. Dariusz Warnke, którego poprosiliśmy o krótki komentarz.

Od jak dawna służy Pan w Policji i jakie szczeble przeszedł Pan, by zostać najpopularniejszym Dzielnicowym?

Dariusz Warnke: w Policji służę od 8 lat. W latach 2006-2007 pełniłem służbę w Oddziałach Prewencji Policji w Gdańsku w ramach służby kandydackiej, a od lutego 2008 roku  w Komendzie Powiatowej Policji w Sępólnie Kraj.  Do końca 2012 roku pracowałem w Zespole ds. Prewencji Posterunku Policji w Kamieniu Kraj, a 2013 rok rozpocząłem jako pełniący obowiązki dzielnicowego. W sierpniu tego roku zostałem mianowany na stanowisko Dzielnicowego Rejonu Służbowego nr V KPP w Sępólnie Kraj. Mój rejon odpowiedzialności to teren całego miasta Kamień Kraj. oraz wsie Dąbrowa, Witkowo i Płocicz.  
Dlaczego wybrał Pan służbę „na dzielnicy”?

Dariusz Warnke:  Lubię kontakt z ludźmi i to, że można pomagać innym. To, że trafiłem do Policji było dziełem przypadku. Był okres, kiedy pomyślałem, że mógłbym być stróżem prawa. Złożyłem dokumenty do najbliższej jednostki, gdzie były wolne miejsca, a była to Komenda w Sępólnie Kraj. Udało się. Już byłem policjantem. Później miałem zamiar wrócić w swoje strony, ale po poznaniu rejonu służbowego i jego mieszkańców stwierdziłem, że jestem tutaj potrzebny. Dobrze współpracuje mi się z mieszkańcami gminy Kamień Kraj.

Czym interesuje się Pan na co dzień?

Dariusz Warnke: Muzyka, kino, motoryzacja, nowinki techniczne i sporty motorowe to część moich zainteresowań. Urlop najchętniej spędzałbym na górskich wycieczkach, a czas wolny w garażu przy naprawie pojazdów mechanicznych.
Jakie plany na przyszłość?

Dariusz Warnke: Oczywiście chciałbym awansować, ale musiałoby być to stanowisko związane z bezpośrednią współpracą z ludźmi. Pierwszy raz wystartowałem w takim konkursie. Mam nadzieję, że utrzymam mandat zaufania społeczeństwa i kto wie, może wezmę udział w kolejnych plebiscytach.

Co trzeba zrobić, aby wygrać taki konkurs?

Dariusz Warnke: Trzeba po prostu być sobą, pomagać innym, wczuwać się w ich problemy, być empatycznym. Wtedy sukces jest gwarantowany. Oczywiście sukcesem jest nie tylko wygrywanie plebiscytów takich jak ten, ale samo to, że jest się lubianym i szanowanym przez ludzi, którzy mi ufają i mogą liczyć na moją pomoc. Pomocą służę nawet przez portale internetowe (śmiech.) Ktoś prosił mnie kiedyś o pomoc przez taki portal. Oczywiście nie odmówiłem. Skontaktowałem się z tą osobą i myślę, że była zadowolona z mojej propozycji rozwiązania problemu. Służbę pełnię 8 godzin, ale dyspozycyjny jestem przez 24.
 
Jak się Panu pracuje w nowej Komendzie w Sępólnie Krajeńskim?

Dariusz Warnke: Warunki pracy do tej pory były dobre ale teraz, po remoncie, są jeszcze lepsze. Znacznie poprawiono standard pracy, naturalnym jest, że pracuje się lepiej i wygodniej. Trzeba pamiętać,  aby dbać o powierzone mienie, by służyło jak najdłużej. Praca w Policji wymaga ciągłej aktualizacji wiedzy, dlatego dużo czytam na temat zmian w przepisach i uczę się. Nie lubię być zaskakiwany pytaniami, na które nie znam odpowiedzi, a takich na szczęście do tej pory było mało (śmiech). Staram się rzetelnie wykonywać swoje obowiązki, zgodnie z literą prawa oraz poszanowaniem godności ludzkiej. To daje mi pełną satysfakcję.

Mieszka pan poza Powiatem Sępoleńskim, czy jest to dla Pana znaczne utrudnienie?

Dariusz Warnke: To, że mieszkam ponad 30 km od miejsca pracy nie sprawia mi żadnego kłopotu. Jestem do tego przyzwyczajony. Jestem policjantem i muszę być w pełni dyspozycyjny”.

Sierż. szt. Dariusz Warnke to dla koleżanek i kolegów z jednostki znakomity partner, kolega, wzór do naśladowania. Dla przełożonych dobry funkcjonariusz, rzetelnie wykonujący nałożone na niego obowiązki. Dla społeczeństwa to Najpopularniejszy Dzielnicowy” 2014 roku.

Wywiad przeprowadził st. asp. Krzysztof Milachowski (KPP w Sępólnie Krajeńskim)