Policja Kujawsko-Pomorska

Z policjantami pod żaglami, bo "Kręci ich bezpieczeństwo na wodzie"

Data publikacji 12.06.2017

Nauka nawigacji, meteorologii, pierwszej pomocy to tylko niektóre z zadań, które stoją przed młodzieżą z II LO w Świeciu, biorących udział w „Akademii Żeglarskiej”. Nowy projekt edukacyjno-profilaktyczny zainicjowany przez świeckich policjantów, szkołę i miejscowy klub jachtowy ma promować bezpieczeństwo na wodzie, uświadamiać młodzieży, że warto zająć swój wolny czas aktywnym hobby, a nie spędzać go samotnie czy poddając się uzależnieniom.

W miniony piątek (9.06.17) w porcie jachtowym w Gdańsku w Górkach Zachodnich spotkała się młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Świeciu, policjanci z Wydziału Prewencji KPP Świecie i Żeglarze z YCM Columbus w Świeciu. Okazją do tego była inauguracja, prowadzonego w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo ... na wodzie”, nowego projektu edukacyjno-profilaktycznego „Akademia Żeglarska”. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez inicjatorów przedsięwzięcia „Akademia” ma przybliżyć młodzieży żeglarstwo, promować bezpieczeństwo na wodzie, zachęcić do samodzielnego myślenia i planowania. Ma uświadomić młodzieży, że warto zająć swój wolny czas aktywnym hobby, a nie spędzać go samotnie, czy poddając się uzależnieniom.

Uczestników gdańskiego spotkania powitał w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Świeciu Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Wojciech Gładyszew oraz Kapitan Pan Eugeniusz Libecki z YCM Columbus w Świeciu.    

W trakcie spotkania uczniowie zapoznali się z budową jachtu morskiego i poznali podstawy pracy na nim. Uczyli się jak stawia się żagle, zawiązuje podstawowe węzły, bez których obsługa jachtu jest niemożliwa. Kapitan Libecki opowiedział też młodzieży o etykiecie jachtowej i ciekawych miejscach, do których warto popłynąć.

Zajęcia teoretyczne i ćwiczenia przy kei zakończyły się ponad godzinnym wypłynięciem, w trakcie którego uczestnicy mogli w praktyce zobaczyć, jak wygląda pływanie pełnomorskim jachtem, który ma już na koncie m.in. rejsy do Murmańska czy dookoła Europy.  Była to też okazja do sprawdzenia nabytej już wiedzy żeglarskiej.

Kolejnymi etapami „Akademii Żeglarskiej” będą comiesięczne spotkania, w trakcie których młodzież pozna m.in. zasady nawigacji i pracy z mapą, pierwszą pomoc, meteorologię, teorię żeglowania, zasady planowania i organizowania rejsów.  Ostatnim elementem rocznego szkolenia ma być kilkuetapowy rejs do miejsca wybranego przez młodzież. Uczniowie mają m.in. rozplanowywać samodzielnie trasę, miejsca zmiany załóg itp.

Następne spotkanie szkoleniowe planowane jest na wrzesień, już w nowym roku szkolnym.

 

 

Autor: asp. szt. Marek Rydzewski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Polecane filmy