Policja Kujawsko-Pomorska

"Kręci mnie bezpieczeństwo" w powiecie chełmiński

Policjanci z Chełmna prowadzili kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa rowerzystów w ramach profilaktycznej akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo", która została w tym roku zainicjowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pod patronatem Ministra Pana Mariusza Błaszczaka.

W pierwszy weekend lipca br. policjanci z Chełmna prowadzili kampanię edukacyjną dotyczącą bezpieczeństwa rowerzystów. Pierwszy etap to głównie kontrole policyjne na drogach. Policjanci egzekwowali przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez osoby kierujące rowerami. Zwracali uwagę na stan techniczny rowerów i ich obowiązkowe wyposażenie, a także poruszanie się po właściwej części drogi. Nasilono kontrole drogowe dotyczące posiadania karty rowerowej przez dzieci i młodzież, jak również obowiązek zapewnienia opieki dzieciom poniżej 10-roku życia, które na rowerze korzystają z drogi publicznej 

Drugim etapem kampanii edukacyjnej dla rowerzystów było spotkanie z młodzieżą zorganizowane wspólnie ze strażakami z Chełmna nad Jeziorem Starogrodzkim.  Zwróciliśmy uwagę pieszym na potrzebę respektowania przepisów dotyczących korzystania przez nich z drogi dla rowerów, negatywnego wpływu zakładania słuchawek przy jeździe na rowerach. Dla poprawy bezpieczeństwa policjanci rozdali młodzieży opaski odblaskowe. 

Ponieważ spotkanie odbyło się nad jeziorem, dodatkowo poruszony został temat bezpieczeństwa nad wodą. Policjanci mówili o tym aby wybierać tylko strzeżone kąpieliska i miejsca wyznaczone do kąpieli, aby korzystać z pewnego i sprawnego sprzętu pływającego. Strażacy zademonstrowali pokaz pierwszej pomocy również w przypadku pomocy ratowania osoby tonącej. Obecni na spotkaniu instruktorzy pływania na smoczych łodziach zdradzili zasady bezpiecznego zachowania się na wodzie i obowiązku zakładania kapoków. 

Na zakończenie spotkania obecna młodzież w tym również grupa młodzieży z ukrainy spędzająca wakacje w Chełmnie zaprezentowała nam pokaz swoich umiejętności sportowych. 

Autor: asp. szt. Gabriela Andrzejczyk
Publikacja: asp. Piotr Duziak

Polecane filmy