Porady dla grzybiarzy - Policja radzi - Policja Kujawsko-Pomorska

Policja radzi

Policja Kujawsko-Pomorska

Porady dla grzybiarzy

Data publikacji 18.09.2015

O miłośników grzybobrania w naszym województwie nietrudno. Pogoda sprzyja amatorom leśnych wycieczek. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak czasem trudno jest odnaleźć się w leśnych zakamarkach. Każdego roku policjanci otrzymują...

O miłośników grzybobrania w naszym województwie nietrudno. Pogoda sprzyja amatorom leśnych wycieczek. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak czasem trudno jest odnaleźć się w leśnych zakamarkach. Każdego roku policjanci otrzymują zgłoszenia o zaginięciach osób, tak było i minionej nocy. Blisko cztery godziny bydgoscy policjanci wspólnie ze strażakami poszukiwali 79-letniej grzybiarki. Koniec końców wszystko zakończyło się szczęśliwie, a na dodatek odnaleziona kobieta przyniosła do domu cały kosz grzybów.

Aby uniknąć tego rodzaju nieprzyjemnych sytuacji warto zatem poznać i zapamiętać kilka prostych wskazówek, które pozwolą nam uniknąć stresujących przeżyć w czasie grzybobrania:
- udając się do lasu powiadom bliskich w jakiej okolicy będziesz przebywać
- określ ramy czasowe powrotu do punktu zbiórki lub miejsca zamieszkania
- staraj się, aby podczas leśnej wyprawy towarzyszył Ci ktoś znajomy, unikaj samotnych wędrówek
- w miarę możliwości wyposaż swój ubiór w elementy odblaskowe, dzięki którym będziesz widoczny w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku
- jeśli towarzyszą Ci dzieci lub osoby starsze, schorowane, nie trać ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może wystarczyć, aby zagubili się w lesie.
- informuj bliskich lub osoby towarzyszące o nawet najmniejszych zmianach trasy oraz czasu powrotu w umówione wcześniej miejsce zbiórki
- przedmioty wartościowe pozostaw w domu, unikniesz tym samych ich zagubienia lub kradzieży
- udając się do lasu autem nie zostawiaj w nim rzeczy, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodzieja. Pamiętaj, aby zamknąć pojazd. Dobrze zabezpiecz kluczyki od samochodu.
- znajdź element charakterystyczny na danym terenie, który ułatwi Tobie odnalezienie drogi powrotnej
- naładuj dokładnie baterię swojego telefonu komórkowego. Nawiązanie kontaktu telefonicznego umożliwia niezwłoczne podjęcie skutecznych działań w sytuacji zagubienia się w lesie. Jeśli masz problemy z zasięgiem, znajdź miejsce nieosłonięte drzewami, wzniesienia czy polany.
- pamiętaj że jesteś w lesie gościem! W razie spotkania z dziką zwierzyną nie zbliżaj się do niej. Należy powoli się wycofać. Nawet jeżeli jest to młode zwierze w pobliżu najpewniej znajduje się osobnik dorosły.
- bezpieczeństwo w lesie to także aspekt zdrowotny – chroń się przed kleszczami używając przeznaczonych do tego preparatów, a po każdej wycieczce dokładnie sprawdzaj ciało. Kleszcze przenoszą groźne choroby – zapalenie opon mózgowych oraz boreliozę!

Wycieczki po lesie to przyjemność, ale pamiętajmy, że las ma swoje tajemnice!!!
Nasze bezpieczeństwo zależy od nas samych!!!

A oto jeszcze kilka porad o tym, w jaki sposób uchronić się przed zatruciem grzybami:
- powinno się sięgać po wyłącznie znane gatunki, a jeśli nie mamy 100% pewności, zasięgnijmy porady bardziej doświadczonych grzybiarzy. Po dalszych wątpliwościach grzyba należy bezwzględnie wyrzucić!
- najlepiej zabierz ze sobą kieszonkowy atlas grzybów – najlepiej z dobrej jakości zdjęciami. W razie wątpliwości sprawdzisz czy znaleziony grzyb jest jadalny.
- nie należy zbierać małych owocników grzybów, u których nie wykształciły się jeszcze cechy danego gatunku
- grzyby szybko wchłaniają pyły i zanieczyszczenia, dlatego nie należy spożywać grzybów zbieranych z terenów wokół zakładów przemysłowych czy szlaków komunikacyjnych
- smak jest zawodną wskazówką, bo muchomor sromotnikowy, który jest najniebezpieczniejszym grzybem naszych lasów, ma przyjemny słodkawy smak
- sinienie lub czernienie po przekrojeniu może nas również zmylić. Czernieją po przekrojeniu jadalne podgrzybki, jak i niejadalne borowiki szatańskie.
- przy małej znajomości grzybów najlepiej nie zbierać okazów z blaszkami pod kapeluszem, a tylko te, które mają rurki
- grzyby łatwo się psują, gdy są zbierane do torebek foliowych, a nie do koszyków, wówczas przegrzewają się i stanowią pożywkę dla pleśni i bakterii
- spożycie grzybów na surowo pogarsza stopień zatrucia
- potrawy z grzybów łatwo się psują, nie przetrzymuj ich więc zbyt długo w lodówce
- nie powinno się podawać potraw z grzybów dzieciom,osobom chorym oraz starszym
- konieczne jest zachowanie ostrożności przy zakupie grzybów suszonych
- jeżeli mamy zamiar kupić grzyby to pamiętajmy o tym, że należy je kupować tylko w miejscach zorganizowanego handlu, na przykład na targowiskach miejskich. Tylko w takich miejscach możemy mieć pewność, że grzyby zostały dopuszczone do sprzedaży po zbadaniu ich przez uprawnionego rzeczoznawcę.
- w razie wątpliwości można skorzystać z pomocy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, gdzie od godz 7.00 do 15.00 stacjonują grzyboznawcy.

podkom. Marek Kolinski
Wydział Prewencji KWP w Bydgoszczy
w publikacji wykorzystano materiały z serwisu: www.zimorodek.com.