BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY - Policja radzi - Policja Kujawsko-Pomorska

Policja radzi

Policja Kujawsko-Pomorska

BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

Data publikacji 18.09.2015

Dziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami ...

APEL DO RODZICÓW:

PolicjaDziecko idąc do szkoły, wracając ze szkoły do domu, bawiąc się na podwórku, przebywając samo w domu może stać się ofiarą przestępstwa lub nieszczęśliwego wypadku. Zagrożenia ze strony kierujących pojazdami, kontakt z osobą obcą, dealerem narkotyków, rozboje, pobicia a także wymuszenia pieniędzy (zastraszanie, grożenie pobiciem) - to kilka z wielu niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci pozostające bez opieki rodziców.

Brawura, lekkomyślność, brak doświadczenia, a także nieświadomość istniejących niebezpieczeństw skutkuje niejednokrotnie tragicznymi wydarzeniami. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którym staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne. Dbanie o bezpieczeństwo dziecka to również zadanie rodziców. To My-Rodzice powinniśmy uświadomić sobie zagrożenia, na jakie narażone jest nasze dziecko. Od naszej postawy, od tego czy będziemy umieli nauczyć je radzenia sobie w trudnych sytuacjach, poczucia odpowiedzialności za siebie, swój dom i bliskich, zależeć może bardzo wiele.

PolicjaTo My-Rodzice powinniśmy przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych i zasad. Bądźmy dla dzieci wzorem prawidłowego postępowania w każdej sytuacji. Pamiętajmy, że to od nas dorosłych dzieci przejmują wzory zachowań. Należy pamiętać, że jedynie dziecko świadome zagrożeń będzie unikać nierozsądnych zachowań i skutecznie chronić się przed staniem się ofiarą przestępstwa.

Bezpieczeństwo dziecka w drodze do szkoły/domu można zwiększyć poprzez:
wybór najbezpieczniejszej trasy, ze zwróceniem uwagi na natężenie ruchu osób i pojazdów, miejsca szczególnie niebezpieczne, jak przejścia przez jezdnie, tory kolejowe, kładki, wykopy, oświetlenie ulic. Przypominajmy dziecku, że nie można zbaczać z wspólnie ustalonej trasy.
  1. wpajanie odpowiedniej wiedzy i nawyków z zakresu ruchu drogowego. Ucząc przepisów ruchu drogowego sami musimy zgodnie z nimi postępować.
  2. nie dawanie dziecku do szkoły większych kwot pieniędzy, co uchroni go przed możliwością stania się ofiarą kradzieży.
  3. należy też uczulić dziecko, aby pamiętało o kradzieżach w szatniach. Musi wiedzieć, że nie powinno się zostawiać w kieszeni kurtki pieniędzy, kluczy od mieszkania itp. O utracie kluczy dziecko powinno natychmiast powiadomić rodziców, gdyż złodziej może być już w drodze do Waszego domu.
  4. natychmiastowe reagowanie i zawiadomienie Policji oraz dyrekcji szkoły, gdy dziecko zacznie być prześladowane przez starszych kolegów, którzy wymuszają pieniądze lub jakieś rzeczy strasząc, grożąc pobiciem, lub w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo.
  5. zwrócenie uwagi dzieciom na zagrożenia ze strony obcych, a szczególnie na to, że:
  • dziecko nie powinno przyjmować od OBCYCH słodyczy, napojów oraz prezentów;
  • nie może mówić OBCYM o tym, gdzie mieszka;
  • pod żadnym pozorem nie powinno iść z osobą nieznajomą w jakiekolwiek miejsce przez nią wskazane, wsiadać do samochodu OBCEGO;
  • nie powinno zatrzymywać się przy osobie OBCEJ, jeśli w pobliżu nie ma ludzi;
  • jeśli OBCY będzie próbował je zatrzymać powinno biec w kierunku, gdzie są ludzie (do sklepu, na pocztę, itp.), jeśli będzie taka potrzeba - nie wstydzić się wołać o pomoc.
Nie należy straszyć dziecka policjantem- ponieważ w razie zagrożenia nie zechce prosić o pomoc funkcjonariusza - osoby, której się boi.

APEL DO DZIECI I MŁODZIEŻY - "BEZPIECZNIE DO SZKOŁY"

PolicjaZanim przejdziesz przez jezdnię, zatrzymaj się na brzegu chodnika. Spójrz, czy nic nie nadjeżdża z lewej, a potem - z prawej strony. Jeszcze raz upewnij się i spójrz w lewo, jeśli droga jest wolna - przejdź na drugą stronę. Pamięta, aby nigdy nie przebiegać przez jezdnię, a przez tory kolejowe przechodzić tylko na wyznaczonych przejściach, wyposażonych w zapory i sygnalizację świetlną. Poza miastem, jeżeli nie ma chodników, zawsze idź poboczem z lewej strony jezdni, tak żebyś widział nadjeżdżające pojazdy. W drodze do szkoły lepiej unikać ryzykownych skrótów, grożących przykrymi wypadkami. Omijaj miejsca niebezpieczne, w których może spotkać cię coś złego. Jeśli w drodze do szkoły spotkasz kogoś obcego, nie bierz od niego słodyczy, zabawek czy pieniędzy. Nigdy nie wsiadaj do samochodu, którym kieruje nieznana ci osoba. Nie przyjmuj od obcych propozycji wspólnego spaceru. Zanim komuś zaufasz -zastanów się.

APEL DO DZIECI I MŁODZIEŻY - "BEZPIECZEŃSTWO W SZKOLE"

W samej szkole mogą na Was czekać bardziej lub mniej sympatyczne niespodzianki. Jeśli jesteś "nowy" w szkole czy klasie i koledzy przywitają cię niezbyt ciepło to nie przejmuj się, bądź uprzejmy i uczynny, ale bez przesady. Po prostu bądź sobą, nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Nie staraj się na siłę imponować kolegom i nauczycielom. Porady poradami, ale co na przykład zrobić, kiedy starszy kolega każe ci przynieść do szkoły paczkę papierosów lub pieniądze? Masz dwa wyjścia: albo przynieść papierosy i pogodzić się z tym, że będziesz musiał to robić, co tydzień lub co miesiąc, albo podzielić się kłopotami ze swoimi rodzicami, opiekunami, wychowawcą, dyrektorem szkoły. W ten sposób zlikwidujesz w zarodku przestępcze działanie. Kieruj się zawsze własnym rozumem i do propozycji szybkiego i prostego zarobku podchodź z rezerwą. Zastanów się czy warto ryzykować wchodząc w niepewne układy. Nie rób głupstw i nie próbuj narkotyków.

Należy pamiętać, że to dorośli stanowią wzór bezpiecznych zachowań dla własnych dzieci, które kiedyś dorosną a wyuczone pozytywne zachowania pozostaną i będą procentować ich rozsądnym zachowaniem na życiu!

asp.szt.Tomasz Trybuszewski
KWP w Bydgoszczy

Opracowano przy współudziale
Zespołu Prewencji Kryminalnej
KMP w Toruniu