MOJE DWA KÓŁKA - znakowanie rowerów w 2019 r. - Policja radzi - Policja Kujawsko-Pomorska

Policja radzi

Policja Kujawsko-Pomorska

MOJE DWA KÓŁKA - znakowanie rowerów w 2019 r.

Data publikacji 29.03.2016

Rozpoczął się sezon rowerowy a tym samym okres kiedy będziemy mieli do czynienia ze zwiększoną ilością kradzieży jednośladów.

Jak pokazuje doświadczenie zjawisko to można w znacznym stopniu ograniczyć pamiętając m.in. o tym, żeby:

  • nie pozostawiać niezabezpieczonego roweru przed domem, na klatce schodowej i w innych miejscach,
  • zostawiając rower w piwnicy dopilnować, aby drzwi do niej były dobrze zabezpieczone,
  • wyczulić sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi prowadzących do piwnic,
  • nie pozostawiać rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji, gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja,
  • zachować kartę gwarancyjną roweru i sfotografować swój rower,
  • w przypadku braku karty spisać numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku jego kradzieży,
  • oznakować dodatkowo rower.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Policja w ramach realizacji programu prewencyjnego OZNAKUJ ROWER – POZNAJ SWOJEGO DZIELNICOWEGO nieodpłatnie znakuje rowery poprzez naniesienie w widocznym miejscu na ramie roweru oznaczenia składającego się z czterech liter i sześciu cyfr. Na naniesiony numer zostaje naklejona specjalna naklejka. Na życzenie właściciela oznaczenie takie można nanosić również na inne elementy roweru, np. na "widelec".
 

Podczas znakowania wypełniana jest karta identyfikacyjna, a dane z karty wprowadzone zostają komputerowej bazy danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Właściciel roweru otrzymuje dowód identyfikacyjny i zobowiązany zostaje do poinformowania Policji o utracie roweru lub zmianie właściciela.
 
Do oznakowania roweru wymagane są:
  • dokument tożsamości,
  • dokumenty potwierdzające własność roweru (karta gwarancyjna, faktura zakupu, umowa kupna/sprzedaży),W przypadku wystąpienia ewentualnych pytań i wątpliwości, informacji chętnie udzielą policjanci Zespołu ds. Prewencji i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, telefon  52 588 12 18 lub 52 525 54 09.

 
Autor: asp. sztab. Tomasz Trybuszewski specjalista Wydziału Prewencji KWP w Bydgoszczy
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski