Archiwum po 2015 roku

Policja Kujawsko-Pomorska

Ogólnopolska kampania „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”

Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej kampanii pn. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Już w najbliższą sobotę tj. 2 grudnia na wybranych Stacjach Kontroli Pojazdów na terenie naszego województwa kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić prawidłowe ustawienie świateł w swoim samochodzie. Kampania ma zwrócić uwagę kierowców, jak ważny dla ich bezpieczeństwa, jest stan oświetlenia pojazdu.

 
Akcję "Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo" prowadzą Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów oraz Instytut Transportu Samochodowego. Do współpracy zaproszone zostały wybrane stacje diagnostyczne. W akcję włączyła się również firma Neptis S.A, która jest operatorem popularnego wśród kierowców komunikatora Yanosik. Kierowcy, którzy posiadają aplikację komunikatora Yanosik otrzymają na swój telefon komórkowy informacje na temat lokalizacji stacji kontroli wykonujących sprawdzenia.
 
W trzy soboty grudnia br. tj. 2, 9, 16 kierowcy mogą za darmo w wybranych stacjach diagnostycznych na terenie całego kraju, w tym również w naszym województwie sprawdzić światła w samochodach. Sprawdzany będzie stan żarówek, lamp i ustawienie świateł. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na wpływ oświetlenia pojazdów na bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz stan oświetlenia w ich pojazdach, w szczególności mając na uwadze obecne warunki drogowe, kiedy szybciej zapada zmierzch i często występują niekorzystne zjawiska atmosferyczne. Jakość oświetlenia pojazdów bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Źle ustawione światła nie będą oświetlały pobocza, mogą oślepiać innych kierowców, a także pieszych, co może doprowadzić nawet do wypadków.
 
Wykaz stacji kontroli pojazdów, które biorą udział w akcji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego:
 
1. MOTO CHAMP  
Zbigniew Karaś
Bydgoszcz ul. Nowotoruńska 10
 
2. FUH AUTO-MOTO EXPORT-IMPORT
Jerzy Celmer
Toruń ul. Skłodowskiej - Curie 103 B ul. Hebanowa 26
 
3. STACJA DIAGNOSTYCZNA 
Wiesław Podlaszewski
Czernikowo ul. Kolejowa 14
 
4. STACJA KONTROLI POJAZDÓW
Brodnica ul. Graniczna 1
 
5. STACJA KONTROLI POJAZDÓW 
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna
Osie ul. Dworcowa 16
 
6. TRANS KRUSZWICA
Sp. z o.o Kobylniki 35
  
Kujawsko-pomorscy policjanci włączą się w działania „Twoje światła - Twoje bezpieczeństwo”. Przez najbliższe tygodnie funkcjonariusze będą czujnie przyglądać się oświetleniu pojazdów. Policjanci będą zwracać uwagę na pojazdy z niesprawnym lub niezgodnym z warunkami technicznymi oświetleniem oraz wyciągać konsekwencje przewidziane prawem. Jeśli oświetlenie pojazdu nie odpowiada warunkom technicznym policjant zatrzyma dowód rejestracyjny  i skieruje auto na dodatkowe badania techniczne.
Dodatkowo funkcjonariusze będą propagować zasadę Widzieć – i być widocznym. Ta uniwersalna zasada dotyczy wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać o właściwe oświetlenie pojazdu natomiast obowiązkiem pieszego jest zadbać o własną widoczność. Dobre i sprawne oświetlenie pojazdu oraz pieszy wyposażony w elementy odblaskowe to bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg. 
 
ZACHĘCAMY DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI BEZPŁATNEGO SPRAWDZENIA ŚWIATEŁ 
W POJAZDACH! WSZYSTKO W RAMACH AKCJI
„TWOJE ŚWIATŁA – TWOJE BEZPIECZEŃSTWO”.
 
Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: asp. Piotr Duziak