KIEROWCO - JEDŹ I WRÓĆ BEZPIECZNIE - Działania w 2009 r. - Policja Kujawsko-Pomorska

Działania w 2009 r.

Policja Kujawsko-Pomorska

KIEROWCO - JEDŹ I WRÓĆ BEZPIECZNIE

Data publikacji 18.09.2015

W okresie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego wzmocnią nadzór nad ruchem drogowym. Funkcjonariusze będą sprawdzać przestrzeganie dozwolonych prędkości jazdy, trzeźwość kierujących i korzystanie z pasów bezpieczeństwa.

W okresie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego wzmocnią nadzór nad ruchem drogowym. Funkcjonariusze będą sprawdzać przestrzeganie dozwolonych prędkości jazdy, trzeźwość kierujących i korzystanie z pasów bezpieczeństwa. W tych dniach szczególny nacisk będzie położony na przestrzeganie ograniczeń prędkości, poprzez użycie wszystkich urządzeń do pomiarów, tj. fotoradarów, videorejestratorów i ręcznych mierników prędkości. W dniach 11–13 kwietnia br. policjanci naszego województwa będą realizowali zadania związane z bezpieczeństwem kierujących, zgodnie z ogólnokrajowymi zadaniami do akcji „BEZPIECZNY WEEKEND”.

Policjanci ruchu drogowego przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.

Każdego roku w czasie świąt na polskich drogach giną ludzie. Niestety wypadki, które mają miejsce właśnie w tym okresie charakteryzują się tym, że wiele z nich to tzw. wypadki "rodzinne". W wypadkach tych poszkodowane są całe rodziny, w tym także dzieci.

W okresie świątecznym wiele jest także zdarzeń z udziałem osób, które piły alkohol, zarówno z kierowców jak i pieszych. Kierującym pojazdami policjanci przypominają, że prowadząc swój samochód odpowiadają nie tylko za własne bezpieczeństwo, ale też za bezpieczeństwo swoich najbliższych. Pieszym zaś, że są tzw. "niechronionymi" uczestnikami ruchu drogowego. W konfrontacji z pojazdem ich szanse na przeżycie oceniane jest jako znikome. Już przy prędkości 50 km/h, uderzenie samochodu w pieszego z reguły powoduje jego śmierć.

POLICJANCI WYDZIAŁU RUCHU DROGOWEGO KWP W BYDGOSZCZY PRZYGOTOWALI KILKA PORAD DLA KIEROWCÓW, Z KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ PLANUJĄC WYJAZD ŚWIĄTECZNY:

Nie wyjeżdżaj w drogę zmęczony lub niewyspany. Jazda spowoduje, że poczujesz jeszcze większą senność. Wypadki polegające na zjechaniu kierowcy na pas ruchu dla przeciwnego kierunku, mają miejsce przeważnie z powodu zaśnięcia za kierownicą. Decydują o tym ułamki sekund.

Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.

Przez całą drogę należy koniecznie mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała w pasach a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.

Jeśli czujesz się zmęczony zrób koniecznie przerwę w kierowaniu. Kilku lub kilkunasto minutowa przerwa nie wpłynie znacząco na ogólny czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś.

Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest najechanie pojazdu na stojący na jezdni inny pojazd.

Nadmierna prędkość, czy niebezpieczne wyprzedzanie, gdy już coś wyjdzie źle, przeważnie kończą się tragicznie.

Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownica po wypiciu alkoholu. Pamiętaj, że po wypiciu nawet jednego, czy dwóch kieliszków wódki zwiększa się ryzyko wypadku. Już sam fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo z art. 178a Kodeksu karnego, za popełnienie którego można stracić wolność na 2 lata i utracić prawo jazdy. Poza tym, czy warto narażać siebie i innych?

TO ZAWSZE NALEŻY PAMIĘTAĆ!!!

„W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do lat 12, nie przekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym” – nie budzi kontrowersji. Foteliki dla dzieci spełniają w aucie kilka ról. Podczas jazdy umiejscawiają dziecko, nie pozwalając mu przemieszczać się po wnętrzu samochodu. Zabezpieczają je przed skutkami gwałtownych hamowań czy zmian kierunku jazdy. W razie wypadku czy kolizji foteliki pełnią dla dziecka funkcję ochronną, dając szanse na zmniejszenie skutków zderzenia, opóźniają ruch dziecka, rozkładają działające podczas wypadku siły na większy obszar i ukierunkowują je na silniejsze części ciała (klatkę piersiową i miednicę).

Mówiąc o przewożeniu dzieci w samochodach należy przypomnieć, kolejny bardzo istotny zapis prawa o ruchu drogowym: „kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”.
Artykuł ten dotyczy wszystkich samochodów osobowych oraz autobusów i samochodów ciężarowych, nawet wtedy, gdy nie są one wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Jeśli kierowca nie ma jak zamocować fotelika w pojeździe, to nie może przewozić dziecka na przednim siedzeniu.
"Kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera”. To zapis chroniący dzieci przed negatywnym działaniem poduszki powietrznej. W okresie Świąt Wielkanocnych na polskich drogach pojawi się więcej niż zwykle samochodów.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy apelują o rozsądek, życzliwość i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
podkom. Krzysztof Złotnicki
WRD KWP w Bydgoszczy