Grupa SPEED w akcji - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Grupa SPEED w akcji

W naszym województwie, podobnie jak w całym kraju, od kilku miesięcy działa specjalna grupa „SPEED”, której zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach i eliminowanie z ruchu kierowców rażąco naruszających przepisy. Efekty pracy funkcjonariuszy wskazują, że na naszych drogach jest wciąż zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań.

Prędkość jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków, do jakich dochodzi na naszych drogach. Brawurowa jazda, niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i agresywne zachowania kierujących wobec innych uczestników ruchu przyczyniają się do tragicznych w skutkach zdarzeń.  

Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach. Nadmierna prędkość jest groźna nie tylko dla kierujących i ich pasażerów, ale również dla pieszych. W przypadku potrąceń pieszych, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości zmniejsza szanse przeżycia człowieka.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi, włącznie z jej poboczami, a tym samym na reakcję obronną.

Tylko o początku grudnia tego roku policjanci grupy SPEED garnizonu kujawsko-pomorskiego:

  • skontrolowali 2733 pojazdów,
  • ujawnili 2867 wykroczeń drogowych, z czego 2024 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących, co stanowi 70% wykroczeń
  • nałożyli 2444 mandaty karne, z czego 1788 za przekroczenie prędkości,
  • skierowali 35 wniosków o ukaranie za wykroczenia drogowe,
  • zatrzymali 37 praw jazdy, w tym 29 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w terenie zabudowanym,
  • zatrzymali 87 dowodów rejestracyjnych,
  • ujawnili także 3 przestępstwa w ruchu drogowym.

Prędkość zabija – to nie mit, tylko tragiczna prawda, o czym już wielokrotnie się przekonaliśmy. Nie pozwólmy, aby przez nieodpowiedzialne zachowanie na drodze ginęli ludzie.

Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię na drodze!

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz