Choć stare, nadal są groźne - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Choć stare, nadal są groźne

Data publikacji 19.05.2020

Mowa o niewypałach, które ciągle są gdzieś znajdowane. Najczęściej ujawniane są podczas prac polowych i budowlanych. Policjanci ostrzegają! tylko rozsądek może spowodować, że nikomu nic się nie stanie! Takie „wykopki” trzeba niezwłocznie zgłaszać służbom.

Niewypały - nie dotykaj, nie zbieraj, nawet nie podnoś, by obejrzeć z bliska. Mówi się, że jeśli „TY widzisz niewypał, on również widzi Ciebie” i może ranić, a nawet zabić. Takie zasady trzeba mieć w głowie, jeśli natrafimy przypadkowo na niewybuchy.

Wczoraj (18.05) na terenie wsi Liszkowice gmina Rojewo, w gospodarstwie rolnym, podczas kopania piasku, mężczyzna znalazł amunicję. Na szczęście, nie zwlekał, natychmiast skontaktował się z numerem alarmowym i powiadomił służby.

Na miejsce pojechał patrol do działań minersko-pirotechnicznych inowrocławskiej policji. Teren znaleziska został zabezpieczony, a o wykopaliskach powiadomiono wojskowy patrol saperski.

Dokładne sprawdzenie miejsca skutkowało wydobyciem 214 sztuk skorodowanej amunicji kaliber 7,92 mm. Wszystko wskazuje na to, że przetrwała ona w ziemi od czasów II Wojny Światowej. Amunicję zabrał patrol saperski, który zneutralizują ją na poligonie.

Nietypowe znalezisko mogło zagrażać ludziom, dlatego postawa zgłaszającego była jak najbardziej prawidłowa.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: mł. insp. Monika Chlebicz
  • Niewybuchy na ziemi.
  • Nabój.
  • niewybuchy, naboje na ziemi.