Wiadomości

Nowe policyjne mundury na ulicach naszego regionu

Data publikacji 10.07.2009

Na ulicach miast naszego regionu można spotkać policjantów w nowych mundurach. Jako pierwsi według nowego wzoru umundurowani zostali funkcjonariusze ruchu drogowego. Po nich stopniowo ubierani będą pozostali policjanci. 27 czerwca tj. z dniem ...

Na ulicach miast naszego regionu można spotkać policjantów w nowych mundurach. Jako pierwsi według nowego wzoru umundurowani zostali funkcjonariusze ruchu drogowego. Po nich stopniowo ubierani będą pozostali policjanci. 27 czerwca tj. z dniem wejścia w życie rozporządzenia regulującego sprawę umundurowania zapoczątkowane zostały zmiany wizerunku polskiej Policji.

Posłuchaj wersji audio



W sobotę (27.06) weszło w życie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 maja 2009r. w sprawie umundurowania policjantów. Zgodnie z założeniami tego aktu prawnego, funkcjonariusze w całym kraju, w związku z tym również i w kujawsko-pomorskim, służą już w nowym umundurowaniu. W naszym regionie pierwsze nowe mundury trafiły do policjantów „drogówki”. W dalszej kolejności nowy wizerunek zaprezentują dzielnicowi i funkcjonariusze ogniw patrolowo-interwencyjnych.

 

O konieczności wymiany mundurów dyskutowano od dawna. Pierwsze spotkanie z producentami tkanin i wyrobów mundurowych odbyło się już w październiku 2006r. Przedstawiciele firm tekstylnych prezentowali najnowocześniejsze materiały, które mogły mieć zastosowanie przy produkcji nowych mundurów i elementów umundurowania Policji. W spotkaniach tych uczestniczył m. in. projektant mody Bernard Hanaoka, konsultant Policji ds. nowych wzorów mundurów. Ustalono wówczas, że Policja sama, po konsultacjach z użytkownikami, wypracuje projekt munduru i dopiero wówczas ogłosi przetarg.


W styczniu 2007r. studenci łódzkiej ASP przedstawili projekty nowych wzorów mundurów dla policjantów, które uwzględniały prawie wszystkie postulaty funkcjonariuszy „z pierwszej linii”. Dwa miesiące późnie w marcu konkurs na nowe mundury był już rozstrzygnięty.




 

W lipcu 2007r. Biuro Logistyki Policji KGP zorganizowało spotkanie z producentami zainteresowanymi uszyciem policyjnych mundurów. Na podstawie najlepszych wzorów zaplanowano uszycie 60 próbnych kompletów letnich mundurów. Poprzeczkę postawiono bardzo wysoko. Mundury miały zaspokoić wszystkie oczekiwania policjantów, jakie pojawiły się na internetowym forum (www. ifp.pl), w sondażach i ankietach. Nowe policyjne uniformy miały być dobre jakościowo, trwałe i funkcjonalne. Siłą nowych mundurów miało być wykorzystanie do ich uszycia najnowocześniejszych tkanin i surowców. Następnie z każdym producentem spełniającym narzucone wymagania były przeprowadzane negocjacje, zgodnie z procedurą prawa zamówień publicznych i przepisami wewnętrznymi.

 

Testowanie nowych mundurów rozpoczęło się we wrześniu 2007r. Osiemdziesiąt kompletów w wersji wiosenno-jesiennej zostało rozesłanych do komend i szkół Policji w całym kraju. Zgodę na testy na ulicy wyraził Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

W lutym 2008r. w Komendzie Głównej Policji odbyło się spotkanie kilkunastu oficerów Policji, w tym dowódców oddziałów prewencji, komendantów wojewódzkich i kadry kierowniczej KGP, podczas którego rozmawiano z policjantami, którzy testowali umundurowanie. Podczas pokazu padały pytania dotyczące materiałów, utrzymywania ciepłoty ciała, wygody poszczególnych części garderoby.

 

W kwietniu ubiegłego roku rozpoczęło się postępowanie przetargowe na zakup 30 tysięcy kompletów umundurowania służbowego "nowego wzoru". Równolegle trwały prace nad projektem zmiany rozporządzenia MSWiA w sprawie umundurowania policjantów, dającego prawną podstawę do noszenia nowych wzorów umundurowania służbowego.





 

27 czerwca uprawomocniło się rozporządzenie MSWiA z dnia 20 maja 2009r., a tym samym na ulicach całego kraju pojawili się funkcjonariusze w nowych mundurach. Jest to pierwszy etap wymiany umundurowania polskich policjantów. Kolejne realizowane będą w następnych latach.


Opracowano na podstawie informacji

 

KGP

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony