Wiadomości

„BEZPIECZNY WEEKEND” na drogach

Data publikacji 13.04.2012

W dniach 6 – 9 kwietnia br. policjanci naszego województwa będą realizowali zadania związane z bezpieczeństwem kierujących w związku z ogólnopolską akcją „BEZPIECZNY WEEKEND”.


W okresie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu ...

W dniach 6 – 9 kwietnia br. policjanci naszego województwa będą realizowali zadania związane z bezpieczeństwem kierujących w związku z ogólnopolską akcją „BEZPIECZNY WEEKEND”.

W okresie Świąt Wielkanocnych policjanci ruchu drogowego wzmocnią nadzór nad ruchem drogowym. Funkcjonariusze będą sprawdzać przestrzeganie dozwolonych prędkości jazdy, trzeźwość kierujących i korzystanie  z pasów bezpieczeństwa. W tych dniach szczególny nacisk będzie położony na przestrzeganie ograniczeń prędkości, stąd użycie wszystkich urządzeń do pomiarów, tj. fotoradarów, videorejestratorów i ręcznych mierników prędkości.

Policjanci ruchu drogowego przypominają, że na drogach będzie tłoczno, ale nie musi to oznaczać, że nie będzie bezpiecznie. To czy kierowcy i ich rodziny szczęśliwie dotrą do celu, w największej mierze zależy od samych kierowców.


Każdego roku w czasie świąt na polskich drogach giną ludzie. Niestety wypadki, które mają miejsce właśnie w tym okresie charakteryzują się tym, że wiele z nich to tzw. wypadki "rodzinne", w których poszkodowane są całe rodziny, w tym także dzieci.


W zeszłym roku od piątku do poniedziałku (22-25.04.2011r.) na drogach naszego regionu doszło do 12 wypadków, w których zginęła 1 osoba, a 21 zostało rannych. Policjanci odnotowali także 224 kolizje. Niestety, również i na drogach naszego regionu, podobnie jak w cały kraju, nie obyło się bez nietrzeźwych kierujących! Policjanci zatrzymali ich w sumie 96.


Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy przygotowali kilka porad dla kierowców:
  • Nie wyjeżdżaj w drogę zmęczony lub niewyspany. Jazda spowoduje, że poczujesz jeszcze większą senność. Wypadki polegające na zjechaniu kierowcy na pas ruchu dla przeciwnego kierunku, mają miejsce przeważnie z powodu zaśnięcia za kierownicą. Decydują o tym ułamki sekund.
  • Samochód powinien być właściwie przygotowany do podróży, a to obejmuje nie tylko sprawdzenie hamulców, świateł, ciśnienia w oponach itd., lecz również dobrze zaplanowany załadunek bagażu. Pakunki nie mogą zasłaniać widoku kierowcy ani w żaden inny sposób utrudniać mu prowadzenia samochodu. Nie powinny łatwo się przesuwać, należy pamiętać o środku ciężkości auta.
  • Przez całą drogę należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Dopilnować trzeba, aby rodzina także jechała „w pasach”,  a małe dziecko w specjalnym foteliku. To nie tylko wymóg prawny. To często wybór między życiem a śmiercią.
  • Jeśli czujesz się zmęczony zrób koniecznie przerwę. Kilku- lub kilkunastominutowa przerwa nie wpłynie znacząco na czas podróży, ale jej brak może spowodować, że droga skończy się szybciej niż planowałeś.
  • Zatrzymuj się w bezpiecznych miejscach, najlepiej na wyznaczonych parkingach. Jedną z przyczyn wypadków drogowych jest najechanie pojazdu na stojący na jezdni inny pojazd.
  • Nadmierna prędkość, czy niebezpieczne wyprzedzanie, gdy już coś wyjdzie źle, przeważnie kończą się tragicznie.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno siadać za kierownicą po wypiciu alkoholu.
  • Pamiętaj, że po wypiciu nawet jednego, czy dwóch kieliszków wódki zwiększa się ryzyko wypadku. Już sam fakt prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo, za popełnienie którego można stracić wolność na 2 lata i utracić prawo jazdy. Poza tym, czy warto narażać siebie i innych?
W okresie Świąt Wielkanocnych na polskich drogach pojawi się więcej niż zwykle samochodów. Policjanci apelują o rozsądek, życzliwość i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

kom. Krzysztof Złotnicki
WRD KWP w Bydgoszczy

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony