Wiadomości

Policja radzi! Kradzieży telefonu można uniknąć. Jak? Przeczytaj koniecznie!

Data publikacji 25.07.2012

Na terenie powiatu inowrocławskiego co jakiś czas Policja odnotowuje przypadki kradzieży telefonów komórkowych. Giną one w różny sposób, za sprawą zuchwałych złodziei lub poprzez niefrasobliwość właścicieli, którzy swój telefon ...

Na terenie powiatu inowrocławskiego co jakiś czas Policja odnotowuje przypadki kradzieży telefonów komórkowych. Giną one w różny sposób, za sprawą zuchwałych złodziei lub poprzez niefrasobliwość właścicieli, którzy swój telefon pozostawili w różnych miejscach. 

Nie będzie odkryciem, jeśli podamy, że giną aparaty fabrycznie nowe oraz „stare”. Złodzieje stosują różne metody, by osiągnąć swój cel. Można utrudnić im działanie. Oto kilka porad:

- warto pamiętać, żeby unikać pokazywania telefonu innym osobom, w celu chwalenia się nim. Zwłaszcza gdy jest to nowy telefon i ma atrakcyjne funkcje. Jeśli ktoś bawi się takim telefonem w autobusie,  pociągu musi wiedzieć, że niektóre osoby z otoczenia, a w tym i potencjalny złodziej, mogą być zainteresowane przedmiotem,

- telefon nośmy w miejscach trudno dostępnych i nie "na widoku" dla osób trzecich. Nie nośmy telefonu w tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.

- korzystając z telefonu na ulicy, by potencjalny złodziej poczuł się mniej pewnie, starajmy się robić to w miejscach, gdzie jest dużo ludzi,

- wybierając się na basen, do szpitala na badania, siłownię, czy inne tego typu miejsca, gdzie nie będzie można mieć telefonu, warto zastanowić się, czy faktycznie telefon będzie nam potrzebny. Jeśli nie, zostawmy go po prostu w domu.

- opuszczając samochód pamiętajmy, żeby nigdy nie zostawiać aparatu na widocznym miejscu. To zwyczajnie kusi włamywacza i złodzieja. Uwaga pracownicy w biurach! Otwarty pokój bez nadzoru i torebka na widoku jest „zaproszeniem” dla sprawcy kradzieży.

- warto też pamiętać, aby spisać na kartce IMEI – czyli numer identyfikacyjny aparatu,

- trzeba wiedzieć o tym, że kupując telefon, który pochodzi z przestępstwa sam też je popełniasz. Jeśli okaże się, że masz telefon pochodzący z kradzieży musisz się liczyć też z tym, że zostanie Ci on zabrany przez Policję.

- zadbaj, by sprzedający dostarczył oryginalne pudełko aparatu, dokumenty i rachunek jego zakupu. Na opakowaniu telefonu musi być naklejka z numerem IMEI. Wystarczy porównać ten numer z wyświetlanym przez aparat. Jak to zrobić? Podpowiadamy: wprowadź kod *#06#

- uważaj na zakupy telefonów na giełdach, targowiskach i przez Internet,

- jeśli doszłoby do kradzieży telefonu jak najszybciej powiadom operatora, by zablokował Twoje konto!


asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony