Wiadomości

Policjanci rozmawiali z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 15.12.2012

Żnińscy policjanci spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku im. Wandy Dobaczewskiej. Powodem spotkania były kwestie bezpieczeństwa na drodze oraz zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się seniorzy.

W Żnińskim Domu Kultury ...

Żnińscy policjanci spotkali się ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku im. Wandy Dobaczewskiej. Powodem spotkania były kwestie bezpieczeństwa na drodze oraz zagrożenia, z jakimi mogą spotkać się seniorzy.

W Żnińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie policjantów ze słuchaczami Uniwersytetu III Wieku im. Wandy Dobaczewskiej.
W wykładzie udział wzięli: asp. Robert Wróblewski – policjant zajmujący się prewencją kryminalną, sierż. Michał Starczewski – dzielnicowy oraz policjanci ogniwa patrolowo – interwencyjnego sierż. Sławomir Kubiński i sierż. Jacek Jagodziński. Wszystkich uczestników przywitała prezes Stowarzyszenia p. Irena Starczewska.
Następnie głos zabrał asp. Robert Wróblewski, który przedstawił słuchaczom zagadnienia dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze publicznej, w szczególności, jako pieszy i rowerzysta. Ważnym aspektem zagadnienia było zwrócenie uwagi na używanie elementów odblaskowych. Słuchacze mogli przekonać się jak ważną rolę odgrywa używanie elementów odblaskowych przez pieszych w sytuacji, gdy jest ciemno. Ponadto przypomniano, aby wykazywać się  szczególną czujnością podczas korzystania z usług tzw. domokrążców – nie każdy sprzedawca musi mieć dobre zamiary, a niektórzy mogą okazać się oszustami. Zwrócono szczególną uwagę na formę oszustwa jaką jest tzw. metoda „na wnuczka”. Zaprezentowano sposoby działania sprawców oraz co powinny zrobić osoby starsze w przypadku odebrania telefonu od osoby przedstawiającej się za członka rodziny.
W drugiej części spotkania swoje umiejętności zaprezentowali sierż. Sławomir Kubiński – prywatnie instruktor rekreacji ruchowej o specjalności sztuki walki i samoobrona oraz sierż. Jacek Jagodziński. Były to aspekty związane z bezpieczeństwem osobistym. Podczas pokazu wskazano podstawowe, a zarazem skuteczne sposoby obrony przed napastnikiem, które obejmowały m.in. wykorzystanie przedmiotów podręcznych na przykładzie damskiej torebki i jej wyposażenia ( np. dezodorantu, grzebienia, tubki z kremem), uderzenia i kopnięcia czy uwolnienia się z chwytów i przyduszeń. Wykład połączony z praktycznym pokazem spotkał się z dużym zainteresowaniem seniorów.



 
asp. Robert Wróblewski
KPP Żnin

Autor: Rzecznik_KWP
Publikacja: Rzecznik_KWP

Powrót na górę strony