Wiadomości

Nie baw się w cyberprzemoc

Data publikacji 30.03.2013

Policjantki z Inowrocławia rozmawiały z młodzieżą o tej innej przemocy, czyli cyberprzemocy. Zagrożenie nie jest nowe, ale nadal niezwykle groźne dla młodych osób.

Uczniowie z Tuczna mieli wczoraj (21.03.2013r.) okazję wysłuchać na ...


Policjantki z Inowrocławia rozmawiały z młodzieżą o tej innej przemocy, czyli cyberprzemocy. Zagrożenie nie jest nowe, ale nadal niezwykle groźne dla młodych osób.

Uczniowie z Tuczna mieli wczoraj (21.03.2013r.) okazję wysłuchać na czym polega cyberprzemoc. To określenie przemocy, która wiąże się z użyciem technologii informacyjnej i komunikacyjnej poprzez telefony komórkowe, serwisy sms i mms, pocztę elektroniczną, czaty, strony internetowe, blogi itp. Młodzież dowiedziała się, że przykładami cyberprzemocy jest :

•    nękanie, straszenie i obrażanie w sieci lub za pomocą komórek,
•    wysyłanie wulgarnych e-maili i smsów,
•    rejestrowanie, publikowanie i rozsyłanie ośmieszających informacji, zdjęć czy filmików,
•    podszywanie się pod inną osobę,
•    obraźliwe komentowanie wpisów na blogu.

Policjantki tłumaczyły czym różni się cyberprzemoc od dotychczas znanej młodzieży przemocy. To właśnie w cyberprzemocy sprawca czuje się anonimowy i faktycznie na początku tak jest. Dodatkowo elementem, który "daje" sprawcy możliwości jest to, że może wykorzystywać on wiele form krzywdzenia swojej upatrzonej ofiary. Choć zjawisko jest trudne do kontrolowania na przykład przez rodziców, to osoba tak postępująca nie pozostaje bezkarna. Przykładowe zachowania przytoczone przez policjantki mogą być bowiem zakwalifikowane jako groźba, zniesławienie, znieważenie, oszustwo komputerowe i inne.





Na podkreślenie zasługuje fakt, że przeciwdziałając zjawisku cyberprzemocy trzeba mówić głośno, że sprawca nie jest anonimowy. Policja ma metody i możliwości ustalenia z jakiego komputera czy telefonu wysyłane były e-maile oraz smsy. Są proste sposoby jak bronić się przed cyberprzemocą, oto przykłady: nie należy odpowiadać na zaczepki w sieci, zachowywać dowody przemocy czyli smsy i e-maile, o każdym przypadku informować rodziców, nauczycieli oraz Policję.

Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się także, że komórka i komputer są wówczas bezpieczne, gdy umiejętnie i zgodnie z prawem się z nich korzysta. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć również przypomnienia podstawowych i ważnych zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omówiono również zasady prawidłowego poruszania się rowerem. Uczniowie mogli też przymierzyć promilgoogle. To specjalne okulary, które wspierają proces szkolenia dla przyszłych kierowców. Na koniec spotkania policjantki obdarowały młodzież długopisami z numerami alarmowymi służb. Ufundowało je Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.


asp. Izabella Drobniecka
Oficer Prasowy KPP Inowrocław

Autor: P_Duziak_2010
Publikacja: P_Duziak_2010

Powrót na górę strony