Wiadomości

Pijani kierowcy tracą pozwolenie na broń.

Data publikacji 08.12.2007

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub odurzenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. W chwili otrzymania zarzutu, kierowca musi się liczyć z utratą pozwolenia na broń, jeśli taką posiada. Policjanci z ...

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym lub odurzenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. W chwili otrzymania zarzutu, kierowca musi się liczyć z utratą pozwolenia na broń, jeśli taką posiada. Policjanci z Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Bydgoszczy wszczynają przeciwko takiej osobie postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia pozwolenia na broń. Właściciel broni, który jechał samochodem po pijanemu, musi się też liczyć z tym, że można mu ją odebrać na czas toczącego się postępowania. Jeśli w tym czasie broń nie została zabezpieczona, to po cofnięciu pozwolenia właściciel musi w ciągu 30 dni zdeponować ją w depozycie komendy wojewódzkiej. Może ją też sprzedać, ale wtedy musi dostarczyć do Wydziału Postępowań Administracyjnych umowę kupna-sprzedaży. W przypadku sprzedaży broni osobie fizycznej – uprawnionej do jej kupna - oprócz umowy, trzeba przedłożyć oryginał jej zezwolenia na posiadanie broni i legitymację. W bieżącym roku przeciwko pijanym kierowcom wszczęto 20 postępowań o cofnięcie zezwolenia na posiadanie broni. Ogółem pozwolenie odebrano 280 osobom, a 98 osób zrezygnowało z posiadania takiego pozwolenia i złożyło broń w depozycie komendy wojewódzkiej lub ją sprzedało. Przechowywanie broni w depozycie przez rok jest bezpłatne. Po tym terminie, pobierana jest opłata w wysokości 2,42 zł dziennie za jedną jednostkę broni. Do depozytu broń mogą złożyć również spadkobiercy, do czasu zakończenia postępowania spadkowego. Posiadanie broni bez zezwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 8.

W województwie kujawsko-pomorskim najwięcej osób ubiega się o pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej:

  • do listopada 2007 roku 202 osobom wydano takie pozwolenia, a 8 osobom odmówiono (w 2006 r. pozwolenie wydano 238 osobom, a odmówiono 9-ciu)
  • 3 osobom wydano pozwolenie na broń sportową, a 3 odmówiono ( w 2006 r. 11 osobom wydano pozwolenie na broń myśliwską, a 5-ciu odmówiono)
  • 9 osobom odmówiono wydania pozwolenia na broń bojową (w 2006 r. – 6 osób pozwolenie otrzymało, sześciu odmówiono)
  • 1 osobie odmówiono wydania pozwolenie na broń gazową (w 2006 r. 1 osoba pozwolenie otrzymała).

Każda osoba posiadająca broń musi ją przechowywać w odpowiednim miejscu i liczyć się z tym , że Policja może to skontrolować. Ten, kto po uzyskaniu pozwolenia na broń dopiero ją nabył, może mieć pewność, że sposób jej przechowywania zostanie sprawdzony. Od początku roku w województwie kujawsko-pomorskim policjanci skontrolowali 700 właścicieli broni.

Autor: KWPrzecznik1
Publikacja: KWPrzecznik1

Powrót na górę strony