Wiadomości

Debata o bezpieczeństwie na bydgoskim Osiedlu Wilczak - Jary

Data publikacji 28.09.2013

Komenda
Miejska Policji w Bydgoszczy wraz z Radą Osiedla przeprowadzili debatę
społeczną dotyczącą bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie dzielnicy Wilczak-Jary.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, a także ...

Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy wraz z Radą Osiedla przeprowadzili debatę społeczną dotyczącą bezpieczeństwa mieszkańców w rejonie dzielnicy Wilczak-Jary. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta, a także Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy mł.insp. Andrzej Cieślik.

Wczoraj (19.09.2013) w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 przy ulicy Nakielskiej 11 bydgoscy policjanci wraz z Radą Osiedla Wilczak-Jary przeprowadziła debatę społeczną o tematyce "Poczucie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania i w miejscu publicznym w rejonie dzielnicy Wilczak-Jary". W debacie uczestniczył Szef bydgoskiej policji mł.insp. Andrzej Cieślik, jego Zastępca podinsp. Sławomir Szymański, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Bydgoszcz - Błonie podinsp. Mariusz Magdziarz oraz Naczelnik odpowiedzialny za służbę prewencji na terenie Błonia kom. Sylwia Skierys. W spotkaniu wziął udział również Zastępca Komendanta bydgoskiej Straży Miejskiej, Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego oraz przedstawiciel Zarządu Dróg Miejskich w Bydgoszczy.

Po rozpoczęciu i przywitaniu uczestników głos zabrał Komendant Miejski Policji w Bydgoszczy. W swojej wypowiedzi przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa na terenie miasta Bydgoszczy i Osiedla Wilczak-Jary. Zaprezentował krótką prezentację, w której były zawarte dane statystyczne dotyczące przestępczości, równocześnie podkreślając o szczególnym nacisku na prospołeczne działania policyjne polegające na bliskim kontakcie z obywatelami. Następnie kilka słów powiedział Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Pan Adam Ferek, który omówił kwestię bydgoskiego monitoringu, a także dalszej modernizacji sieci zainstalowanych kamer w mieście.

Po tej części spotkania rozpoczęła się dyskusja, gdzie głos zabierali mieszkańcy. Uczestnicy debaty mieli okazję zadawać policjantom oraz zaproszonym gościom pytania dotyczące bezpieczeństwa na terenie miasta, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i troskami.

Poruszano między innymi tematy: ilości zdarzeń w porównaniu do ilości policjantów, demoralizacji nieletnich, bezpieczeństwa dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Problem związany ze spożywaniem alkoholu w miejscach zabronionych, zwiększeniem dodatkowych służb, wystawienia patroli w poszczególnych obszarach osiedla, bezpieczeństwa na drogach, w tym oznakowania oraz wprowadzenia monitoringu. Było też kilka uwag dotyczących utrzymywania czystości na ulicach, a także miejsc nadmiernie zarośniętych drzewami i krzewami, które według mieszkańców stanowią osłonę do dokonywania przestępstw i wykroczeń.

Celem debaty było zdiagnozowanie realnych oczekiwań społecznych wobec instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa oraz wspólne rozwiązywanie problemów uciążliwych dla społeczeństwa. Wszystkie sygnały i problemy, zgodnie z odpowiednimi kompetencjami, będą przeanalizowane i w ramach możliwości zrealizowane.

Na koniec spotkania mieszkańcy mieli okazje poznać swoich dzielnicowych, a także podzielić się z nimi nurtującymi ich problemami. Była również możliwość oznakowania swojego roweru w ramach programu „Oznakuj rower, poznaj swojego dzielnicowego”. Chętni mogli też wypełnić anonimowo ankietę poczucia bezpieczeństwa oraz oceny skuteczności Policji i pracy policjantów. 

Debata pozwoliła jednocześnie na poznanie oczekiwań społeczeństwa w stosunku do Policji.  

Autor: P_Slomski
Publikacja: P_Slomski

Powrót na górę strony