Wiadomości

Kujawsko-pomorscy policjanci, na drogach naszego województwa, prowadzą działania skierowane przeciwko tym, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym.

Data publikacji 02.02.2008

Dzisiaj (25 stycznia) w godzinach 12:00 – 20:00 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci prowadzą działania pod kryptonimem „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego”. Mają ...

Dzisiaj (25 stycznia) w godzinach 12:00 – 20:00 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego policjanci prowadzą działania pod kryptonimem „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego”. Mają one na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach gminnych województwa, ograniczenie zdarzeń drogowych oraz skontrolowanie i zatrzymanie jak największej liczby osób, które łamią przepisy prawa o ruchu drogowego.
Nieprzestrzeganie przez kierowców przepisów, przekraczanie dozwolonej prędkości, nie zapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci bez fotelików są miedzy innymi przyczynami wielu wypadków, w których giną ludzie.

W 2007r. w województwie kujawsko-pomorskim doszło do 2 034 wypadków, w których zginęły 363 osoby, a 2 561 osób zostało rannych. Policjanci odnotowali też 27 482 kolizje.

Działania „Prędkość i alkohol – zero tolerancji dla osób naruszających przepisy ruchu drogowego” prowadzone są w każdej gminie na terenie województwa. Biorą w nich udział policjanci z ogniw patrolowo-interwencyjnych, rewirów dzielnicowych oraz ruchu drogowego.
Policjanci biorący udział w działaniach między innymi:

·         legitymują uczestników ruchu,

·         sprawdzają dokumenty wymagane podczas kierowania pojazdem,

·         sprawdzają trzeźwość kierowców,

·         sprawdzają stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie.

Dzisiejsze działania zbiegają się z akcją pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

W wypadkach drogowych, to piesi giną najczęściej lub zostają ciężko ranni. Nawet wtedy, gdy samochód jedzie z prędkością 30-40 km/h w zderzeniu z nim odnoszą obrażenia. Zdarza się, że piesi wymuszają pierwszeństwo na przejeżdżających samochodach zapominając, że nie da się ich zatrzymać w miejscu. Jesienią i zimą, kiedy szybko zapada zmrok i później się rozwidnia, piesi są słabiej widoczni na drodze. A kiedy pojawia się na niej nietrzeźwy pieszy, stwarza zagrożenie dla innych użytkowników. Swoim zachowaniem na jezdni zmusza kierowców do podejmowania nagłych, często niebezpiecznych dla nich samych manewrów.  

 

W 2007r. w 295 wypadkach drogowych (w roku 2006 – 267) spowodowanych z winy pieszego 62 osoby zginęły (2006r. - 36), a 242 zostały ranne (2006r. – 234).

Do najczęstszych wypadków z udziałem pieszych dochodzi gdy, wejdzie on na jezdnię bezpośrednio przed jadący samochód – w  2007r. w 191 wypadkach, zginęło 41 osób, a 156 zostało rannych, a także gdy wejdzie na jezdnię zza innego pojazdu lub przeszkody – 37 wypadki, w których 6 osób zginęło, 31 zostało rannych
Dlatego też piesi powinni pamiętać o tym, że:
- w zderzeniu z samochodem, to oni odnoszą największe obrażenia,
- samochodu nie da się zatrzymać w miejscu, dlatego też nie wolno na kierowcach wymuszać pierwszeństwa,
- by lepiej być widocznym na drodze w okresie jesienno-zimowym nosić jasne elementy odzieży,
- za miastem idąc poboczem drogi dobrze mieć przy sobie latarkę lub elementy odblaskowe na odzieży,
- poruszać się lewą stroną jezdni,
- należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscach bezpiecznych i wyznaczonych,
- !nietrzeźwi piesi stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych użytkowników drogi!

Podczas naszych działań oczekujemy również na sygnały od społeczeństwa dotyczące pijanych kierowców. W tym dniu na drogach będzie nas więcej, więc i szybciej będziemy w stanie na każdy taki sygnał zareagować.

 

Autor: KWPrzecznik2
Publikacja: KWPrzecznik2

Powrót na górę strony