WIADOMOŚCI

W Inowrocławiu odbyło się Młodzieżowe Seminarium Ratownictwa pn. „Zdążyć z pomocą”

Data publikacji 05.04.2017

Policjanci, strażacy, wopr-owcy, przedstawiciele WCPR w Bydgoszczy i uczniowie inowrocławskiego „Medyka” wystąpili w roli prelegentów, by podyskutować z młodzieżą o ratownictwie. Każdy z nas może przecież być świadkiem zdarzenia i reagować niosąc pomoc. Trzeba jednak wiedzieć, jak działać w tym zakresie.

Wczoraj (04.04.17r.) z inicjatywy asp. szt. Izabelli Drobnieckiej i asp. szt. Jacka Piątkowskiego z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu, zorganizowane zostało po raz pierwszy w Inowrocławiu i skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych, Młodzieżowe Seminarium Ratownictwa pn. „Zdążyć z pomocą”. Pomysł policjantów spotkał się z ogromnym zaangażowaniem w takie przedsięwzięcie ze strony strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu: bryg. Ireneusza Taraszki i st. asp. Roberta Osińskiego oraz ratowników wodnych z Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy: Prezesa Pana Macieja Banachowskiego i Pana Mateusza Koczorowskiego.

Do udziału w inicjatywie zostali zaproszeni również eksperci w dziedzinie ratownictwa, tj, przedstawiciele Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Bydgoszczy: Pan Piotr Kozłowski, Pan Paweł Wyganowski i Pan Szymon Borkowski, z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy: podinsp. Tomasz Krajewski i sierż. Małgorzata Osowska, uczniowie Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Inowrocławiu wraz z opiekunami: Panią Moniką Kurzawa i Panią Agatą Pasternak. 

Wśród zaproszonych gości byli: Wicestarosta Inowrocławski Pan Włodzimierz Figas, Rzecznik Starostwa Pani Marlena Gronowska, z Urzędu Miasta Inowrocławia: Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Pani Magdalena Kaiser, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Promocji Zdrowia Pan Grzegorz Gąsiorek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu bryg. Andrzej Stachowicz, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu bryg. Tomasz Kruczyński, Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Marcin Ratajczak.

Przedsięwzięcie odbyło się w sali Państwowej Szkoły Muzycznej, a adresowane było do uczniów szkół gimnazjalnych powiatu inowrocławskiego i nauczycieli. Seminarium otworzył Komendant Policji mł. insp. Marcin Ratajczak. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie i edukacji w zakresie niesienia pomocy.  Miało ono na celu zapoznanie, naukę i poszerzenie wiedzy młodych osób na temat reagowania na zagrożenia, umiejętności wzywania i udzielenia podstawowej pomocy dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego. MSR miało charakter panelu informacyjnego opartego na: wykładach, prezentacjach i filmach oraz panelu warsztatowego. Dlatego każdy miał okazję być słuchaczem, obserwatorem i zarazem czynnym uczestnikiem biorącym udział „na żywo” w zainicjowanych scenkach.

Uczestnicy seminarium mieli okazję obejrzeć i usłyszeć prawdziwe relacje ze zgłoszeń na telefon alarmowy 112. Przedstawiciele WCPR zaprezentowali zasady alarmowania, podkreślając że numer ten służy do ratowania życia. Ostrzegali, że wiele osób nadużywa go z byle powodu, prosząc nawet o kontakt z pizzerią, czy robiąc głupie żarty. Wykazywali, jak wielce odpowiedzialnym zajęciem jest bycie dyspozytorem, bo walka toczy się o ludzkie życie.

Strażacy omówili rolę dyspozytora w straży i scharakteryzowali swój rodzaj służby. Mówili o powodach i rodzajach zgłoszeń do nich. Nie pominęli negatywnych skutków fałszywych zgłoszeń, bo gdy dzieje się coś naprawdę każda sekunda odgrywa rolę. Prezes WOPR-u omówił Aplikację „Ratunek”, która pomaga odnajdywać ludzi na wodzie i w górach. Zachęcał do ściągnięcia na telefon tej darmowej, przydatnej aplikacji. Warto znać numer ratunkowy nad wodą: 601 100 100. Dzięki niemu połączymy się z Wojewódzkim Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy. To numer ważny dla wędkarzy, żeglarzy, motorowodniaków oraz innych osób uprawniających turystykę wodną.

Podinsp. Tomasz Krajewski zaprezentował Aplikację „Pierwsza Pomoc”, której jest współautorem. Wskazał, co ona zawiera i jakie niesie korzyści dla ratowania ludzi. Zaprosił też kilku gimnazjalistów do pokazu udzielenia pomocy z wykorzystaniem fantomu oraz defibrylatora AED. Opiekunowie i uczniowie „Medyka” omówili w jaki sposób udzielamy pomocy i zaprezentowali rodzaje ran oraz obrażeń, które zdarzają się najczęściej u ludzi. Zestaw do pozoracji ran, którym dysponowali, był bardzo wiarygodny przy ćwiczeniach w opatrywaniu. Wzięli w nich aktywnie udział gimnazjaliści. W obliczu różnych zagrożeń, a szczególnie gdy dzieje się coś komuś bliskiemu, towarzyszy nam potworny stres. Utrata przytomności, czy zadławienie u małego dziecka w domu, stan padaczkowy u kogoś na ulicy, wywołują wiele emocji. Nie każdy potrafi natychmiast zacząć działać. Dlatego policyjny psycholog sierż. Małgorzata Osowska tłumaczyła jak wpływa stres na człowieka i jak sobie z nim radzić. Wewnętrzna opanowanie daje bowiem pozytywne rezultaty.

Podczas seminarium, gimnazjaliści uczestniczyli w wielu pokazach i ćwiczeniach warsztatowych, co dało im możliwość przyswajania potrzebnej wiedzy. Młodzież chętnie brała w nich udział i odpowiadała na pytania prelegentów. Upominkami dla wielu aktywnych uczniów były: informatory i broszurki o udzielaniu pierwszej pomocy, odblaskowe taśmy z numerem 112, długopisy z numerami alarmowymi służb, polfinki oraz breloki.

Po podsumowaniu seminarium, uczestnicy mogli wysłuchać też kilku utworów jazzowych, w wykonaniu pedagogów: Pana Piotra Rogóż i Pana Dariusza Jaskrowskiego ze Szkoły Muzycznej. Policja składa podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia.
 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: asp. Piotr Duziak
Ładowanie odtwarzacza...