"Bezpieczny start" z klasami mundurowymi - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

"Bezpieczny start" z klasami mundurowymi

Data publikacji 21.04.2017

Policjanci z bydgoskiej komendy wspólnie z partnerami projektu, przeprowadzili zajęcia w terenie dla klas mundurowych Szkoły Technicznej Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego w ramach odbywającego się w Pieczyskach obozu. W spotkaniu wzięło udział około 280 uczniów.

Młodzież z pasją do munduru, która uczęszcza do Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego w Bydgoszczy, Chojnicach, Chełmnie, Ciechanowie, Kołaczkowie oraz Aleksandrowie Kujawskim do klas o profilu mundurowym, wzięła udział w kolejnej edycji programu Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy pt. „Bezpieczny start”.

Mł.asp. Sebastian Rink z wydziału prewencji bydgoskiej komendy zapoznał uczestników ze zmianami w przepisach, które weszły w życie w 2016 roku. Słuchacze dowiedzieli się również jak należy postępować w sytuacji, gdy znajdziemy się na miejscu wypadku drogowego. Uwagi dotyczące bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczyły również niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Podczas zajęć nie zabrakło informacji o szkodliwości używek i zagrożeń związanych z ich zażywaniem. Te informacje przekazała Joanna Bińkowska z Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki „BORPA”, w szczególności opisując konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Uczniowie byli najbardziej zafascynowani "alkogoglami". Dzięki nim mogli zobaczyć i poczuć, jaka jest koordynacja ruchowa osoby będącej pod wpływem alkoholu. Tak błahe zadanie jak trafienie kluczem do zamka stało się prawie nie wykonalne. Ta demonstracja miała na celu uświadomienie młodym ludziom, jaki wpływ ma alkohol i narkotyki na organizm człowieka, a przez to na jego koordynację psychoruchową.

W ramach spotkania Damian Dębecki Ratownik Medyczny z Grupy Auxilium-Med Koronowo opowiedział o skutkach zdrowotnych przy zażywaniu środków psychoaktywnych. Przypomniał również o podstawowych zasadach udzielania pomocy przedmedycznej osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: podkom. Przemysław Słomski