Kontrola autokarów - porady dla rodziców i wychowawców - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Kontrola autokarów - porady dla rodziców i wychowawców

Data publikacji 17.05.2018

Bezpieczeństwo podróżujących autobusami dzieci i młodzieży jest jednym z priorytetów działań kujawsko-pomorskich policjantów. Dlatego, zwracają uwagę na sposoby i warunki przewozu najmłodszych pasażerów. Oto kilka informacji oraz porad, z których może skorzystać każdy rodzić lub opiekun wycieczki.

Przed wyjazdem dziecka autokarem sprawdź kto i gdzie organizuje jego wyjazd oraz pobyt. Przed zamówieniem autobusu warto ustalić liczbę pasażerów, bo tylko dzięki tej wiedzy dokonamy wyboru autobusu, który będzie przystosowany do przewozu żądanej liczby osób tak, aby nie nastąpiło przekroczenie dopuszczalnej liczby miejsc siedzących.                                                                            

ZAPAMIĘTAJ!!! NIŻSZA CENA WYNAJĘCIA AUTOKARU NA WYCIECZKĘ NIE POWINNA DECYDOWAĆ O WYBORZE PRZEWOŹNIKA

Pamiętajmy również o tym, że o pomoc w zweryfikowaniu stanu technicznego pojazdu mamy prawo poprosić policjantów – skontrolują oni aktualny stan techniczny autobusu i przede wszystkim sprawdzą czy kierowca nie jest pod wpływem alkoholu. Dlatego, organizator wypoczynku lub rodzice, mogą poprosić o kontrolę w każdej jednostce Policji, najlepiej z wyprzedzeniem, co najmniej 1-2 dniowym (może być telefonicznie).

WARUNKI TECHNICZNE JAKIE POWINIEN SPEŁNIAĆ AUTOKAR PODCZAS PRZEWOZU DZIECI:

·    każdy pojazd musi posiadać aktualne badania techniczne, które w przypadku autobusu przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie co 6 miesięcy,
·    autobus powinien posiadać wyjścia awaryjne, do których dostęp nie powinien być niczym utrudniony,
·    autobus powinien być wyposażony w dwie gaśnice, z których jedna powinna być umieszczona możliwie blisko kierowcy, a druga - wewnątrz autobusu, w miejscu łatwo dostępnym w razie potrzeby jej użycia,
·    autobus powinien być wyposażony w apteczkę doraźnej pomocy,
·    autobus przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat powinien być oznaczony z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej, w warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.

JEŻELI MASZ UZASADNIONIE PODEJRZENIA CO DO KIEROWCY (BEŁKOTLIWA MOWA, WYCZUWALNA WOŃ ALKOHOLU) LUB STANU TECHNICZNEGO POJAZDU (POPĘKANE SZYBY, "ŁYSE" OPONY, WYCIEKI PŁYNÓW EKSPLOATACYJNYCH itp.) NATYCHMIAST WZYWAJ POLICJĘ!

Jeżeli kierowca, przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę Policji (szantażuje, straszy, że nie będzie tak długo czekał na Policję, że zrezygnuje z wycieczki) to znak, że coś jest nie w porządku.                             
 
ZAPAMIĘTAJ!!!  WARTO CZASAMI POCZEKAĆ GODZINĘ DŁUŻEJ NA PRZYJAZD POLICJI I "SPAĆ SPOKOJNIE". WYCIECZKĘ MOŻNA POWTÓRZYĆ, LECZ SKUTKÓW WYPADKU DROGOWEGO JUŻ SIĘ NIE ODWRÓCI.   

Nad właściwym przebiegiem podróży powinni czuwać opiekunowie wycieczki. W przypadku wycieczek autokarowych z reguły jeden opiekun przypada na 15 osób. Miejsce przy drzwiach autobusu muszą zająć osoby dorosłe. Kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy. Przejścia w autokarze powinny być wolne, co umożliwia szybkie opuszczenie pojazdu w razie ewakuacji (wszystkie bagaże należy ulokować na półkach lub bagażniku autokaru).                       

ZAPAMIĘTAJ!!! W PRZEJŚCIACH AUTOBUSU NIE MOGĄ ZNAJDOWAĆ SIĘ DODATKOWE MIEJSCA SIEDZĄCE, A W CZASIE JAZDY DZIECI NIE MOGĄ SPACEROWAĆ PO AUTOBUSIE, STAWAĆ NA SIEDZENIACH, MIĘDZY SIEDZENIAMI I WYCHYLAĆ SIĘ PRZEZ OKNA. JEŻELI AUTOBUS JEST WYPOSAŻONY W PASY BEZPIECZEŃSTWA PRZEWOŻONE W NIM DZIECI MUSZĄ MIEĆ JE ZAPIĘTE.                                       
 
Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podróżnych ma przestrzeganie przepisów o czasie pracy kierowcy. W trakcie jazdy należy organizować kilkunastominutowe przerwy na odpoczynek. Postoje te powinny być wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych. tj. na oznakowanych parkingach. W przypadku wycieczek wielogodzinnych przerwy należy organizować częściej, a przynajmniej raz zarządzić dłuższą przerwę - około jednej godziny na posiłek.                       
 
ZAPAMIĘTAJ!!! PO KAŻDEJ PRZERWIE W PODRÓŻY NALEŻY SPRAWDZIĆ STAN LICZEBNY DZIECI.

Opiekunowie wycieczki są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo przewożonych pasażerów.                                                                               
   
W SYTUACJI, GDY KIERUJĄCY AUTOKAREM ŁAMIE ELEMENTARNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA (PRZEKRACZA DOZWOLONĄ PRĘDKOŚĆ, WYPRZEDZA NA TRZECIEGO, ROZMAWIA PRZEZ TELEFON KOMÓRKOWY itp.) NIE BĄDŹ BIERNYM OBSERWATOREM JEGO POCZYNAŃ - ZDECYDOWANIE ZWRÓĆ MU UWAGĘ. JEŻELI PO PODRÓŻY MASZ ZASTRZEŻENIA DO ZACHOWANIA KIEROWCY KONIECZNIE PRZEKAŻ JE PRZEWOŹNIKOWI.             

Dojeżdżając do miejsca przeznaczenia należy odpowiednio wcześniej poinformować dzieci o przygotowaniu się do wyjścia. Opiekunowie powinni zadbać, aby dzieci nie wybiegały spoza autokaru i po zakończeniu podróży w bezpieczny sposób poruszały się jako piesi.   

Informujemy, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa w przewozie osób Ministerstwo Cyfryzacji świadczy usługę „Bezpieczny Autobus”.

Pozwala ona sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu, przed wyjazdem na wycieczkę, można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy jest oznaczony jako wycofany z ruchu. Otrzymany raport można łatwo zapisać i wydrukować. Informacje o autobusie można otrzymać całkowicie bezpłatnie. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

 

zdjęcia KMP we Włocławku

Autor: podkom. Joanna Karpińska
Publikacja: st. post. Szymon Tworowski