Bezpieczna droga do szkoły - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Bezpieczna droga do szkoły

Data publikacji 04.09.2017

Policyjne działania „Bezpieczna droga do szkoły” w tym roku odbywają się w dniach 4–8 września. Jak zawsze ich celem jest czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu drogowym, w rejonach szkół oraz na drogach, prowadzących do placówek oświatowo–wychowawczych .

Dzisiaj (4.09.17) wraz z początkiem roku szkolnego kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczęli akcję "Bezpieczna droga do szkoły". Działania te potrwają do piątku (8.09.17). Przez te kilka dni policjanci szczególnie dbać będą o dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży. Kierowcy w rejonach szkół powinni zachować szczególne środki ostrożności, bo dzieci po wakacjach mają często rozproszoną uwagę i nie zawsze przestrzegają zasad ruchu drogowego.

Policjanci przed rozpoczęciem roku szkolnego sprawdzali stan oznakowania przejść dla pieszych w rejonie szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz całej infrastruktury związanej z bezpieczeństwem.

Przypominamy także rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych szczególnie poza terenem zabudowanym. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach i o prawidłowo zapiętych pasach bezpieczeństwa. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności po to, abyśmy wspólnie działali na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Bezpieczna droga do szkoły w powiecie żnińskim

Bezpieczna droga do szkoły w powiecie mogileńskim

Bezpieczna droga do szkoły w powiecie świeckim

 

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska