WIADOMOŚCI

Policyjne działania na drogach „Bezpieczny Listopadowy Weekend”

Data publikacji 11.11.2017

Już jutro (10.11.) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania pod kryptonimem „Bezpieczny Listopadowy Weekend”. Wzmożone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonariusze jak zawsze będą kontrolowali stan trzeźwości kierujących ale i przestrzeganie przez nich przepisów ustawy prawo o ruchu drogowym.

Listopadowy weekend oprócz uroczystości związanych z obchodami Narodowego Świętą Niepodległości przez wielu będzie wykorzystany na spędzeniu tego czasu poza domem. Wybieramy się w odwiedziny do bliskich czy znajomych, ale też na wycieczki. Zatem na drogach możemy spodziewać się wzmożonego ruchu.

Dlatego już jutro (10.11.17) kujawsko-pomorscy policjanci rozpoczynają działania „Bezpieczny Listopadowy Weekend”, które potrwają do niedzieli (12.11.17). Prowadzone działania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym i ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym.W ramach tych działań na drogach województwa policjanci będą również prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W związku ze zwiększonym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych na drogach należy spodziewać się większej ilości patroli ruchu drogowego. 

Policjanci będą:

  • ujawniać i eliminować z ruchu osoby będące pod wpływem alkoholu,
  • reagować na wykroczenia szczególnie niebezpieczne, tj. przekraczanie dozwolonej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie,
  • sprawdzać prawidłowość przewożenia w pojeździe pasażerów, korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa, 
  • kontrolować stan techniczny pojazdów, ze zwróceniem uwagi na oświetlenie i stan ogumienia,
  • zwracać uwagę na prawidłowość poruszania się pieszych po drodze oraz posiadanie przez nich obowiązkowych elementów odblaskowych.                                           

W czasie pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku na drogach kujawsko-pomorskiego doszło do 766 wypadków, w których zginęły 124 osoby, a 863 zostały ranne. Policjanci odnotowali także ponad 22 tys. kolizji. Funkcjonariusze zatrzymali ponad 4,5 tysiąca pijanych kierowców.  

Działania "Bezpieczny Listopadowy Weekend" rozpoczną się jutro (10.11.17) o 6.00, a zakończą w niedzielę (12.11.17) o 22:00.

W ramach tych działań na drogach województwa policjanci będą również prowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych. Bacznie też będą przyglądali się "niechronionym uczestnikom", czy nie łamią przepisów ruchu drogowego.

ZAKAZY W RUCHU DROGOWYM W DNIU NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI:

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jednolity; Dz. U z 2013 r., poz. 839 z późn. zm.); „wprowadza się okresowe ograniczenie ruchu pojazdów, o których mowa w § 1 [zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczających 12 ton, z wyłączeniem autobusów], poprzez zakaz ich ruchu na drogach na obszarze całego kraju":
  

DATA od godziny  do godziny UWAGI
10 listopada 2017 r.  18:00  22:00 Dzień poprzedzający
11 listopada 2017 r. 08:00 22:00  Narodowe Święto Niepodległości

 

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska