Lekcja empatii w Galerii Solnej w Inowrocławiu - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Lekcja empatii w Galerii Solnej w Inowrocławiu

Data publikacji 13.11.2017

Nie wszyscy reagują będąc świadkami przemocy. Najprostsze wytłumaczenie: obawiają się konsekwencji. A reagować trzeba, choćby zwróceniem uwagi lub telefonem na Policję. Zainscenizowane sceny przemocy, które rozegrały się w inowrocławskiej galerii obserwowało wiele osób, ale nikt nie musiał interweniować, bo wszystko odbyło się pod czujnym okiem mundurowych.

W piątkowe popołudnie (10.11.17), w Galerii Solnej w Inowrocławiu odbył się happening z zamierzoną dramaturgią. Inicjatorami przedsięwzięcia byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu oraz pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy PCPR w Inowrocławiu. Celem przedsięwzięcia było zwrócenie uwagi na problem przemocy w rodzinach. Dlatego, w galerii odbyło się niespodziewane wydarzenie pełne przekazu na ten właśnie temat. Wyjątkową rolę odegrała para młodych osób Natalia i Mikołaj z grupy „Azyl” przy II LO w Inowrocławiu oraz grupa taneczna ze szkoły tańca „123”. Najpierw na terenie food courtu rozegrała się scena kłótni między kobietą i mężczyzną, którzy przyszli z dzieckiem w wózku na zakupy. Krzyki, popychanie i ostra wymiana zdań, to widocznie „normalny poziom” rozmów tych dwoje.

Następnie w miejscu awantury grupa taneczna zaprezentowała taniec, który nawiązywał do problematyki przemocowej i pokazywał skutek negatywnych zachowań.

Gdy muzyka umilkła asp. szt. Izabella Drobniecka poinformowała licznych zebranych, że z przemocą należy walczyć, trzeba i można jej zapobiegać, a przede wszystkim na nią reagować. Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej Pani Alicja Szemczak zaakcentowała, jak wiele jest przemocy i krzywdy w domach. Bite kobiety i dzieci trafiają do szpitali, nieraz niestety umierają. Promowała też działania pomocowe ośrodka tak, by informacja dotarła do wielu osób, gdzie można szukać fachowej pomocy - zarówno dla siebie, jak i innych.

Manager glaerii Pani Emilia Iwanciw, podkreśliła, że  firma, którą reprezentuje popiera działania profilaktyczne i edukacyjne. Happening miał na celu wywołanie w ludziach refleksji. Zaangażowana w przedsięwzięcie młodzież wręczyła ludziom ulotki o tym, gdzie można szukać wsparcia dla ofiar przemocy.

Przedsięwzięcie zorganizowali policjanci: asp. szt. Izabella Drobniecka, asp. szt. Jolanta Kirschenstein-Kowalska, st. sierż. Michał Parzyszek, z PCPR Pani Alicja Szemczak, manager Galerii Solnej Pani Emilia Iwanciw, grupa "AZYL" II LO Inowrocław, instruktor tańca Pani Monika Cichocka z grupą taneczną Szkoły Tańca 123.

Policja dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji przedsięwzięcia.

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska
Ładowanie odtwarzacza...