Rozmawiali z uczniami na temat cyberprzemocy - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Rozmawiali z uczniami na temat cyberprzemocy

Data publikacji 04.12.2017

W Szkole Podstawowej w Przyłękach odbyło się spotkanie z dziećmi i młodzieżą oraz rodzicami dotyczące tematyki "Cyberprzemocy". Spotkanie na zaproszenie dyrekcji szkoły, poprowadził sierż.szt. Rafał Wohlfeil z Wydziału Prewencji KMP w Bydgoszczy.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie zachowania w internecie są przestępstwem, a w przypadku małoletnich czynem karalnym oraz czego nie wolno dzieciom oglądać w sieci. Policjant podczas rozmowy zaprezentował pouczające bajki pt. "Owce w sieci", które są rekomendowane przez Fundację "Dzieci Niczyje".

Celem kreskówek jest edukacja i przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z korzystaniem przez dzieci. m. in. z internetu i telefonów komórkowych. Kreskówki pokazują w przejrzysty i prosty sposób współczesne zachowania dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie. Ponadto, jak każda bajka, również te kończą się morałem.

Policjant dyskutując z dziećmi i młodzieżą wytłumaczył, dlaczego tak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa w wirtualnym świecie i omówił na przykładach z życia sytuacje, które mogą się w nim zdarzyć oraz konsekwencje, które ponosi się w realnym świecie. Zjawisko cyberprzemocy czy tzw. „hejtowanie” stało się powszechnym zachowaniem młodych ludzi.

Brak barier i przekonanie o anonimowości sprawia niestety, że młodzi ludzie mają przekonanie o braku konsekwencji. Nic bardziej mylnego. Przekonali się również o tym rodzice, którzy z niedowierzaniem słuchali przykładów spraw prowadzonych przez policjantów. Rodzice po tym spotkaniu na pewno się przyjrzą i zaczną kontrolować to, co  ich pociechy w tym internecie robią. Dzięki takim spotkaniom i przedyskutowaniu problemów na forum można zapobiec tragediom.

Sierż.szt. Rafał Wolhfeil dowiedział się również na spotkaniu, że dzieciaki grają w gry komputerowe wieczorami, niekoniecznie przeznaczone do ich kategorii wiekowej. Postanowił dać zadanie dzieciakom, aby uświadomić im, że gry kształtują młody umysł i mają różny przekaz. Gry bowiem z czasem powodują, iż gracz nabiera przekonania o powszechności zachowań wirtualnego świata i przenosi je w rzeczywistość traktując je jako coś oczywistego.

Przekazanym przez funkcjonariusza zadaniem było przeczytanie bajki rodzicom. Mamy nadzieje, że zadanie domowe zostało wykonane.

Autor: Monika Karska Wydział Prewencji KMP Bydgoszcz
Publikacja: kom. Przemysław Słomski