Z młodzieżą o uzależnieniach w "Kinie na temat" - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Z młodzieżą o uzależnieniach w "Kinie na temat"

Data publikacji 05.12.2017

W Kinie Helios w ramach projektu "Kino na temat" młodzież z bydgoskich szkół oglądała film "Najlepszy". Na kolejną nietypową lekcję z filmem oraz dyskusję na temat uzależnień zaproszono specjalistów.

Gośćmi spotkania była Joanna Bińkowska terapeuta Bydgoskiego Ośrodka Rehabilitacji, Terapii Uzależnień i Profilaktyki "BORPA"  oraz Monika Karska i mł.asp. Sebastian Rink z Zespołu Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji. Moderatorem debaty jak zawsze była Beata Korzeniowska prezenterka Radia Złote Przeboje.

Film pokazał młodym widzom bardzo burzliwą historię walki z narkotykowym nałogiem Jerzego Górskiego. Prawdziwa historia zrobiła wrażenie, tym bardziej, że bohaterem był Polak.

Młodzież po obejrzeniu filmu, przy pomocy kartek - czerwona - TAK, biała - NIE ,odpowiadała na pytanie "Czy można w ekstremalnych sytuacjach zmienić swoje życie". Oczywiście wszyscy byli zgodni, że można wyjść z nałogu choć przyznali, że to jest trudne.

Terapeutka opowiedziała młodzieży czym jest uzależnienie oraz  jak wygląda leczenie osób uzależnionych od środków odurzających. Natomiast Monika Karska wraz z mł.asp. Sebastianem Rink omówili zagadnienie odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz przepisów karnych ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Nie zabrakło również dyskusji na temat dopalaczy i ich legalności.

Na koniec oczywiście młodzież usłyszała kilka rad oraz przykładów instytucji, w których można szukać pomocy. 

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska