Policjanci i WOPR-owcy debatowali z Seniorami - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Policjanci i WOPR-owcy debatowali z Seniorami

Data publikacji 06.12.2017

Powodów do spotkania policjantów i WOPR-owców z Seniorami było wiele. Przede wszystkim jednak rozmawiano na temat bezpieczeństwa. Wszystko po to, by uświadomić starsze osoby, że zagrożenia istnieją i wskazać, jak się przed nimi chronić.

Wczoraj (5.12.17) w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu odbyła się społeczna debata. Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu insp. Marcin Ratajczak zaprosił na nią Seniorów powiatu inowrocławskiego. Celem była rozmowa o realnych i potencjalnych zagrożeniach. Oprócz policjantów na debatę zaproszeni zostali przedstawiciele Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy i szefowa Rady Miejskiej Seniorów Pani Ewa Kołodziejska.

Debatę poprowadzili inowrocławscy policjanci: asp. szt. Izabella Drobniecka i st. sierż. Michał Parzyszek. Mundurowi przygotowali pakiet informacji dotyczących stanu bezpieczeństwa na drogach, metodach przestępstw, których ofiarami stają się Seniorzy, działaniu i celu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, aplikacji Moja Komenda.

Część debaty szczególnie poświęcona była omówieniu i dyskusji na temat oszustw metodą „na wnuczka, policjanta CBŚP” oraz domokrążców, którzy pod byle pretekstem wchodzą do mieszkań i okradają starsze osoby. Komendant Powiatowy odpowiadał na liczne pytania uczestników debaty. Instruował też jak postępować, aby nie zostać ofiarą przestępstwa. Mówił także o roli dzielnicowego i możliwości z nim kontaktu.

Uczestniczący w spotkaniu WOPR-owcy Jarosław Wiśniewski i Bartosz Piotrowski przedstawili zakres realizowanych przez siebie działań i specjalnej telefonicznej aplikacij. Wyjaśnili również zasady kart ICE, które wypełnione przez Seniora są źródłem informacji dla ratowników, gdy trzeba komuś przyjść z pomocą. WOPR-owcy nie tylko wręczyli seniorom właśnie takie karty, ale też w ramach upominku miniapteczki.

Policjanci wyposażyli Seniorów w liczne materiały promujące bezpieczeństwo: edukacyjne książeczki, odblaskowe kamizelki i naklejki, które mają przypominać, gdzie zadzwonić, gdyby ktoś próbował oszukać czy okraść seniora. 

Autor: asp. szt. Izabella Drobniecka
Publikacja: Kamila Ogonowska