WIADOMOŚCI

Co zrobić gdy załamanie się lód – pokazy ratownictwa dla uczniów

Jak co roku przed feriami policjanci wspólnie z WOPR-em, strażą pożarną, nadleśnictwem i Centrum Kultury Zenit zorganizowali dla dzieciaków pokazy ratownictwa wodnego. Odbyły się one nad jeź. Czarnym, gdzie mundurowi prezentowali jak pomóc sobie i innym w przypadku załamania się lodu.

Wkrótce uczniowie z naszego województwa rozpoczną długo wyczekiwane ferie zimowe. Wypoczynkowi z pewnością towarzyszyć będą zabawy na świeżym powietrzu, w tym również w rejonie zamarzniętych akwenów. 
Aby te dwa tygodnie przerwy od nauki były nie tylko miłe ale i bezpiecznie, dzieciaki zapoznały się dzisiaj (07.02.18) z potencjalnymi zagrożeniami i zasadami bezpieczeństwa. Okazją ku temu były pokazy ratownictwa wodnego zorganizowane wspólnie przez włocławskich policjantów, wopr-owców, strażaków, nadleśnictwo i Centum Edukacji Zenit.  Odbyły się one nad jez. Czarnym, gdzie służby, w tym policyjni „wodniacy” prezentowali co zrobić w przypadku załamania się lodu. Mundurowi pokazali i omówili sposób bezpiecznego poruszania się po lodzie i udzielania pomocy osobie, która wpadła do przerębla. Bez wahania wskakiwali do lodowatej wody, aby uzmysłowić młodym ludziom grożące niebezpieczeństwo. Przypomnieli też, że nawet zwykły szalik, sanki, czy gałąź mogą być pomocne w sytuacji zagrożenia i uratować życie tonącemu. 

Pomimo mroźnej aury na pokazy przybyło wielu uczniów, aby uczestniczyć w tej nietypowej ale jakże ważnej lekcji „na żywo”. 

Po pokazach zarówno młodzież, jak i organizatorzy spotkania mogli rozgrzać się przy ognisku, o które zadbało Nadleśnictwo Włocławek, a następnie dzięki uprzejmości Centrum Edukacji Zenit posilić pysznymi kiełbaskami.

Autor: nadkom. Joanna Seligowska-Ostatek
Publikacja: asp. Piotr Duziak
Ładowanie odtwarzacza...