WIADOMOŚCI

Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpiecznych feriach, ale nie tylko

Data publikacji 12.02.2018

Wizyta w Szkole Podstawowej w Trzemiętowie była doskonałą okazją do przeprowadzenia zajęć edukacyjnych związanych z bezpieczeństwem podczas ferii. Sierż. szt. Rafał Wolhfeil na wizytę do dzieci udał się wraz z st. asp. Krzysztofem Dąbrowskim i jego partnerem "Harym".

Jak zawsze czworonożny policjant był największą atrakcją spotkania z policjantami. "Harry" jest psem specjalistycznym wyszkolonym do wyszukiwania środków odurzających. Na zajęciach jego opiekun st.asp. Krzysztof Dąbrowski opowiedział jak został wyszkolony „Harry” oraz jak wygląda jego codzienna praca. Zarówno młodsze jak i starsze dzieciaki przypomniały sobie wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań w kontakcie z psem. Przewodnik nauczył uczestników bezpiecznych postaw, jakie można przyjąć podczas kontaktu z agresywnym psem.

Następnie sierż. szt. Rafał Wolhfeil omówił tematykę związaną z bezpieczeństwem podczas wypoczynku zimowego. Mimo, że nie ma śniegu przypomniał o zasadach dotyczących bezpiecznych zabaw. W szczególności zwrócił uwagę na zakaz organizowania kulików za pomocą ciągnika czy samochodu.

Policjant omawiając bezpieczne zabawy przypomniał również o zakazie wchodzenia na zamarznięte akweny. Rozmawiając z uczniami o tym zagadnieniu zaprezentował, jakiego sprzętu policjanci używają podczas ratowania życia i zdrowia osób, które wpadły pod lód. Dzieciaki przekonały się, że udzielanie pomocy, nawet jeśli jest dostępny sprzęt ratunkowy, nie jest takie proste. Rzucanie rzutką ratowniczą sprawiało im dużo trudności.

Dlatego też w nawiązaniu do Międzynarodowego Dnia Numeru Alarmowego, który przypadał 11 lutego 2018 r. policjant przypomniał numery alarmowe, a w szczególności nr 112. Na kanwie tego dzieci uczyły się, co należy powiedzieć dyspozytorowi  linii 112 w sytuacji, gdy będą świadkiem załamania się pod kimś tafli lodu. Wówczas dyspozytor będzie dokładnie wiedział, jakie służby ma przysłać na miejsce zdarzenia.

Autor: Monika Karska/ Wydział Prewencji KMP w Bydgoszczy
Publikacja: asp.szt. Lidia Kowalska