WIADOMOŚCI

Podsumowanie policyjnej akcji „ Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” w Toruniu

W minionym tygodniu policjanci z Torunia prowadzili na drogach powiatu akcję pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Tylko w czasie trwania działań funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili blisko 135 wykroczeń. Podczas akcji rozdawali także opaski odblaskowe, aby zachęcać do ich noszenia.

W minioną niedzielę zakończyła się prowadzona na terenie powiatu  toruńskiego akcja pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Celem działań było zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza związanych z niechronionymi uczestnikami ruchu jakimi są piesi i rowerzyści oraz ujawnianie i reagowanie na przestępstwa i wykroczenia  m.in. przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieudzielanie pierwszeństwa przejścia pieszym znajdującym się na pasach itp. Mundurowi zwracali  także szczególną uwagę na zachowanie właściwych relacji kierujący – pieszy. Reagowali na wykroczenia niebezpieczne będące głównymi przyczynami wypadków drogowych.

Od  wtorku do niedzieli czyli w  czasie trwania akcji  funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili blisko 135 wykroczeń popełnionych wobec pieszych.

Mandaty i pouczenia funkcjonariusze nakładali  głównie za nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz  nie zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

W czasie akcji policjanci zachęcali mieszkańców do noszenia elementów odblaskowych, aby być bardziej widocznym na jezdni i z daleka sygnalizować swoją obecność na drodze, ponieważ często ubrani w szarą odzież zlewamy się z otoczeniem i jesteśmy mało widoczni.

Policjanci przypominali również o akcji : „ WEŹ  ROZWIŃ  PRZEJDŹ  ZOSTAW”, która została zainicjowana przez toruński magistrat w celu podnoszenia bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. W czterech miejscach Torunia mieszkańcy przed przejściem dla pieszych mogli natrafić na  słupki z opaskami odblaskowymi. Wszystko po to, aby pieszy, po zapadnięciu zmroku,  mógł wziąć opaskę, przejść z nią sygnalizując kierowcom swoją obecność  i pozostawić ją zawijając na słupie.

 

Autor: podinsp. Wioletta Dąbrowska
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz