"ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” na kujawsko-pomorskich drogach - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

"ŚWIEĆ PRZYKŁADEM” na kujawsko-pomorskich drogach

Kujawsko-pomorscy policjanci przez trzy dni będą prowadzili działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego. A to wszystko w ramach akcji pn. ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM’’. Z uwagi, iż ofiarami wypadków drogowych są często „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego, a w szczególności piesi, funkcjonariusze cyklicznie realizują tego typu przedsięwzięcia.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów, którzy poruszają się w godzinach porannych oraz wieczorowo-nocnych po drodze poza terenem zabudowanym od poniedziałku (19.02) do środy (21.02) w całym województwie prowadzone są działania pod nazwą ,,ŚWIEĆ PRZYKŁADEM’’.

Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości niechronionych uczestników ruchu drogowego, zarówno pieszych, jak i rowerzystów oraz przekonania ich do noszenia elementów odblaskowych, których stosowanie wpływa na ograniczenie tragicznych zdarzeń drogowych. Szczególnie ważne jest to w okresie zimowym, kiedy zmieniają się warunki atmosferyczne, co wpływa na złą widoczność na drodze. Przedmiotowa akcja ma zachęcić do korzystania z elementów odblaskowych również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują – czyli na nieoświetlonych odcinkach dróg w obszarze zabudowanym. 

W trakcie działań patrole ruchu drogowego kierowane są w miejsca, gdzie w godzinach porannych 5:00 – 9:00 i wieczornych 16:00 – 20:00 wzrasta ruch pieszych i rowerzystów (szczególnie na drogach prowadzących do przedsiębiorstw, instytucji, szkół, zakładów pracy, placówek handlowych). Funkcjonariusze, podczas akcji będą zwracać szczególną uwagę na to, czy poza terenem zabudowanym piesi są wyposażeni w elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność na drodze. W trakcie działań policjanci będą reagowali na wykroczenia popełniane przez niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale również na wykroczenia popełniane przez kierujących pojazdami wobec pieszych.

Przypominamy:

- gdy nie ma chodnika, poruszamy się lewą stroną drogi -  dzięki temu będziemy widzieć jadący z naprzeciwka samochód,
- pieszy, który jest ubrany na ciemno i porusza się po zmroku nie posiadając elementów odblaskowych, jest widoczny dla kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Taka odległość daje kierowcy szansę, aby wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
- należy stosować zasadę „widzieć i być widocznym”. To, że pieszy widzi pojazd, nie oznacza, że kierowca samochodu go widzi. Pamiętaj „Chcesz być widoczny na drodze? Noś odblaski!!!”.BYĆ WIDOCZNYM- BYĆ BEZPIECZNYM !”

 

KPP w Golubiu-Dobrzyniu

KPP w Brodnicy

KMP w Toruniu

KPP w Aleksandrowie Kuj.

Autor: kom. Joanna Karpińska
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz