WIADOMOŚCI

Wykłady policjantów z Holandii dla nakielskiej młodzieży i pedagogów

Na zaproszenie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, do miasta przyjechali przedstawiciele holenderskiej Policji oraz funkcjonariusz z Komendy Głównej Policji. Goście przeprowadzili bardzo interesujące wykłady dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych, pedagogów, psychologów, kuratorów i policjantów.

Wczoraj (13.06.18) w Nakle gościła delegacja Policji z Holandii oraz przedstawiciel Komendy Głównej Policji. Zaproszeni przez nakielskich policjantów goście przeprowadzili wykłady dla dwóch grup odbiorców.
Pierwszą z grup stanowiła młodzież szkół ponadpodstawowych z gminy Nakło, drugą pedagodzy, psycholodzy, kuratorzy oraz policjanci zarówno pionu prewencji, jak i kryminalnego.

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu realizowanego przez Biuro Prewencji KGP pn.: „Twoje bezpieczeństwo – nasza sprawa – praca w Holandii”. Celem przedsięwzięcia było poszerzanie wiedzy o zagrożeniach, jakie mogą spotkać na swojej drodze osoby wyjeżdżające w celach zarobkowych do Holandii, ze zwróceniem uwagi na przestępstwa związane z handlem ludźmi. 

Prowadzący spotkanie, przedstawiciele Policji z Holandii, omówili zagadnienia związane z sytuacją na holenderskim rynku  pracy, omówili kwestie związane z prawami, jakie przysługują pracownikom na terytorium ich kraju, przedstawili zagrożenia, z jakimi spotkać mogą się osoby, które zdecydują się na  pracę zarobkową w tym kraju. Ponadto przedstawione zostały także przepisy prawne oraz wynikające z nich sankcje za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi. 

Uczestnicy konferencji mieli okazję dowiedzieć się także, jakie instytucje odpowiedzialne są za udzielanie pomocy  osobom pokrzywdzonym handlem ludźmi, oraz jakie procedury stosuje holenderska Policja w przypadku otrzymania informacji o tego typu przestępstwie. 

Zajęcia prowadzili p.Irena de Rüig – specjalistka do spraw problematyki migracyjnej oraz p. Ben Terluin z garnizonu Haaglanden. Komendę Główną Policji reprezentował mł. asp. Szymon Kapusta z Biura Prewencji KGP. 
Współorganizatorem przedsięwzięcia była Gminna Komisja Rozwiazywania Problemów Alkoholowych z Nakła. 

 

Autor: mł. asp. Justyna Andrzejewska
Publikacja: asp. Piotr Duziak