Podsumowanie policyjnych działań "Pasy" - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Podsumowanie policyjnych działań "Pasy"

Data publikacji 09.07.2018

Kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzili działania pn. „Pasy”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na to, czy podróżujący pojazdami mają zapięte pasy, a także czy dzieci korzystają z fotelików i są przewożone w bezpieczny sposób.

W miniony piątek (6.07.18) w godzinach 6-22 policjanci sprawdzali czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa w czasie jazdy oraz w jaki sposób są przewożone dzieci. Działania takie były doskonałą okazją, aby przypominać dorosłym, że to do ich obowiązku należy dbanie o bezpieczeństwo dzieci w czasie podróży. Korzystanie z fotelików oraz pasów bezpieczeństwa zapobiega ciężkim obrażeniom, jakie zwykle odnoszą uczestnicy wypadków drogowych.

Pamiętajmy, że osoby niekorzystające podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa muszą liczyć się z tym, że w razie kontroli policyjnej grozi im mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. Mandat i punkty karne otrzyma także kierowca w przypadku niedopełnienia obowiązku przewożenia dziecka w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu przeznaczonym do przewożenia dzieci (150 zł i 6 punktów karnych), natomiast za przewożenie pasażera niezgodnie z przepisami na kierującego można nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 4 pkt. Sam pasażer za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa może zostać ukarany mandatem w wysokości 100 zł.

Podczas piątkowych działań na drogach woj. kujawsko-pomorskiego policjanci skontrolowali 1 724 pojazdy, ujawniając 322 wykroczenia polegające na niekorzystaniu z pasów bezpieczeństwa, w tym 262 przypadki niekorzystania z pasów przez kierujących i 60 przypadków niekorzystania z pasów przez pasażerów. Podczas kontroli policjanci ujawnili również 2 przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci. Powyższe działania miały przede wszystkim charakter prewencyjny, których celem było uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego, że ich własne bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nich samych.

Pamiętajmy! Jedziemy samochodem? Zawsze zapinajmy pasy. One mogą uratować nam życie. Bez względu na to, czy jesteś kierowcą czy też pasażerem - zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

 

Działania „Pasy” na terenie powiatu rypińskiego

Działania „Pasy” na terenie powiatu nakielskiego

Działania "Pasy" na terenie powiatu grudziądzkiego

Działania "Pasy" na terenie powiatu toruńskiego

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska