Cyberprzemoc – zapobieganie i zwalczanie - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Cyberprzemoc – zapobieganie i zwalczanie

Data publikacji 02.11.2018

Golubsko-dobrzyńscy mundurowi spotykają się z młodzieżą w szkołach, aby rozmawiać na temat zagrożeń na jakie narażeni są młodzi ludzie, w tym o zjawisku cyberprzemocy i przestępczości narkotykowej. W zajęciach właśnie o takiej tematyce wzięli udział uczniowie ,,Wazówny” w Golubiu-Dobrzyniu.

Policjanci z golubsko-dobrzyńskiej komendy policji kontynuują spotkania z młodzieżą szkolną. Tym razem profilaktycy spotkali się z uczniami ,,Wazówny” w Golubiu-Dobrzyniu. Policjanci w rozmowie z młodzieżą, przytaczali przykłady z którymi spotkali się w swojej pracy zawodowej, aby uświadomić słuchaczom, że cyberprzemoc odbywa się poprzez telefony komórkowe, serwisy sms i mms, pocztę elektroniczną, czaty, strony internetowe, blogi itp.

Przypomnieli, że zjawisko to ma różną postać: nękania, straszenia i obrażania w sieci lub za pomocą komórek, wysyłania wulgarnych e-maili i smsów, rejestrowania, publikowania i rozsyłania ośmieszających informacji i zdjęć czy filmików, podszywania się pod inną osobę, obraźliwego komentowania wpisów na blogu.

Mundurowi podczas spotkania omówili również zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Funkcjonariusze zwrócili uwagę na fakt, że anonimowość w sieci jest tylko pozorna. Przedstawili konsekwencji prawne wynikające z popełnienia czynów zabronionych za pomocą mediów elektronicznych.

Ważnym elementem spotkania było również omówienie problematyki narkotyków i dopalaczy i związanych z tym konsekwencji prawnych, społecznych i zdrowotnych.  Wszystko po to, aby uczulić młodych ludzi na zagrożenia i wskazać metody jak ich unikać.

Policjanci tłumaczyli uczniom, że o każdym przypadku negatywnych sytuacji „w sieci“ czy ,,w realu” powinni informować rodziców, nauczycieli lub inne osoby zaufane.

Autor: asp. szt. Małgorzata Lipińska p.o. Oficera Prasowego KPP w Golubiu-Dobrzyniu
Publikacja: kom. Przemysław Słomski