WIADOMOŚCI

Debata społeczna z mieszkańcami Chodcza i Lubienia Kujawskiego „W trosce o bezpieczeństwo”

W sali Urzędu Miasta i Gminy Chodecz odbyła się kolejna debata społeczna zorganizowana przez włocławskich policjantów na terenie powiatu włocławskiego. Spotkanie jest kontynuacją zeszłorocznych debat na terenach gmin, gdzie odtworzono Posterunki Policji w Chodczu, Lubrańcu i Lubieniu Kujawskim. Podczas spotkania poruszano tematy związane z bezpieczeństwem.

Wczoraj (05.12.18) w murach Urzędu Miasta i Gminy w Chodczu odbyła się ponowna debata społeczna pn „W trosce o bezpieczeństwo”. Jest to kontynuacja debaty odbytej w październiku 2017 roku w Lubieniu Kujawskim. Na spotkaniu oprócz policjantów, znaleźli się przedstawiciele samorządów, straży pożarnej, młodzież szkolna i mieszkańcy z Chodcza i Lubienia Kujawskiego. Na początku wszystkich zebranych przywitał pełniący obowiązku Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji we Włocławku podisnp. Krzysztof Rakowski.

W pierwszej części zabrali głos mundurowi, którzy oprócz przedstawienia informacji o stanie bezpieczeństwa w gminie Chodecz i Lubień Kujawski omówili postulaty zgłoszone na ubiegłorocznej debacie i jak zostały one zrealizowane przez mundurowych. Spotkanie umożliwiło także zaprezentowanie dwóch aplikacji uruchomionych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” i „Moja Komenda”. Pierwsza aplikacja pozwala w łatwy sposób wskazać mundurowym miejsca zagrożone w pobliżu miejsca swojego  zamieszkania. Natomiast aplikacja na telefon komórkowy „Moja Komenda” w łatwy sposób pozwala nawiązać kontakt z dzielnicowym.     

W kolejnej część nie mogło zabraknąć kilku cennych rad związanych z bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego, a w szczególności pieszych i rowerzystów. Policjant ruchu drogowego wskazał słuchaczom co daje noszenie elementów odblaskowych i jaki wpływ mają one na poprawę bezpieczeństwa na drodze. 

Natomiast specjalistka prewencji omówiła jak działają oszuści podszywający się za wnuczka czy policjanta, a także w jaki sposób można się przed nimi uchronić. Kolejnym tematem, którego nie można było ominąć były różnego rodzaju podpisywane umowy na dzierżawy terenów czy gospodarstw z podstawionymi oszustami. Na początku bardzo chętnie współpracują i płacą, jednak po dostarczeniu różnego rodzaju kontenerów z niewiadomą substancją kontakt z nimi się urywa. Później podczas prowadzonych spraw okazuje się, że osoba z którą podpisaliśmy umowę w ogóle nie istnieje lub jest tzw. słupem. Natomiast właściciel terenu gdzie składowane są  niebezpieczne substancje dla środowiska musi utylizować je na własny koszt.  

Oprócz policjantów w debacie zabrał głos kpt. Marcin Jaworski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, który przekazał kilka cennych rad dotyczących bezpieczeństwa w okresie grzewczym i jak można ustrzec się przed „cichym zabójcą”, czyli czadem. 

Na zakończenie mundurowi podziękowali wszystkim uczestnikom i w rozmowach mniej oficjalnych odpowiadali na pytania mieszkańców. Z całą pewnością przekazane sugestie uwzględnione zostaną w opracowywanych zadaniach do służby, w dyslokacji służby i działaniach prewencyjnych.

Autor: sierż. Tomasz Tomaszewski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak
Ładowanie odtwarzacza...