Wspólnie zajmują się kontrolą transportu drogowego - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Wspólnie zajmują się kontrolą transportu drogowego

Data publikacji 10.12.2018

Grudziądzcy policjanci i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego razem pracują na drogach. Mundurowi sprawdzają, czy przewóz drogowy osób i rzeczy odbywa się zgodnie z prawem. Funkcjonariusze bardzo dobrze znają przepisy, które muszą spełniać przewoźnicy dlatego przeprowadzane kontrole są bardzo skrupulatne.

Dzisiaj (10.12.2018) transport drogowy w powiecie grudziądzkim kontrolują mł. asp. Damian Kwiatkowski i inspektor Mateusz Zieliński. Wspólne służby policjantów i inspektorów to wynik dobrej współpracy obu formacji. Kontrola transportu drogowego wymaga od kontrolujących bardzo dużej wiedzy specjalistycznej. Przeprowadzane kontrole są skrupulatne i obejmują między innymi sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, wymaganych dokumentów, przewożonego ładunku oraz prawidłowości jakie muszą być zachowane w trakcie przewozu osób. Jedynym z bardzo istotnych elementów kontroli jest sprawdzenie czasu pracy kierujących. Policjanci i funkcjonariusze z ITD dysponują programem komputerowym – „tachospeed”, który umożliwia szybkie sprawdzenie czasu pracy kierowcy i ujawnienie ewentualnych nieprawidłowości. Z programu funkcjonariusze korzystają w przypadku, gdy pojazd wyposażony jest w tachograf cyfrowy. W starszych samochodach wciąż korzysta się z urządzeń analogowych, wtedy mundurowi sprawdzają tzw. „wykresówki” na podstawie których można także ustalić, czy kierowca przestrzega wymogów czasu pracy. Kontrola kończy się sporządzeniem protokołu. 
W bieżącym tygodniu planowane są kolejne wspólne działania. Podczas dzisiejszej służby funkcjonariusze dotychczas nie ujawnili żadnych nieprawidłowości. 

 

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak