WIADOMOŚCI

Podsumowanie działań „Bezpieczne ferie” na Kujawach i Pomorzu

Data publikacji 28.01.2019

Kujawsko-pomorscy policjanci przez cały czas trwania zimowego wypoczynku uczniów prowadzili działania "Bezpieczne ferie". Mundurowi dbali o bezpieczeństwo podróżujących przez nasz region, ale także kontrolowali autokary wyruszające w podróż, a z dziećmi, które spędzały wolny czas na miejscu spotykali się, by rozmawiać o prawidłowych zachowaniach. Wprawdzie przez ten czas uniknęliśmy tragicznych zdarzeń związanych choćby z zabawami na zamarzniętych akwenach, ale niestety na naszych drogach doszło do wypadków śmiertelnych.

W trosce o bezpieczeństwo podczas ferii zimowych kujawsko-pomorscy policjanci prowadzili wzmożone działania kontrolne i profilaktyczne. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę zwracali na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach. Mundurowi sprawdzali stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów, głównie autokarów wiozących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. W trakcie ferii w woj. kujawsko-pomorskim policjanci skontrolowali ponad 100 takich autokarów. W jednym przypadku policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny i zakazali kierowcy dalszej jazdy.

Równolegle do działań kontrolnych prowadzone były działania profilaktyczne oraz organizowane spotkania z dziećmi i młodzieżą w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Dojedź(MY) bezpiecznie do celu” oraz „Bezpieczny PAS(ażer)”. Policjanci podczas spotkań z dziećmi rozmawiali o bezpieczeństwie w trakcie zimowego wypoczynku, uczyli zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie po zmroku i podczas złych warunkach pogodowych. Zachęcali również do używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Jednak pomimo działań policjantów, w czasie zimowych wakacji, na drogach naszego województwa doszło do 34 wypadków drogowych, w których niestety 10 osób zginęło, a 28 zostało rannych.

Na szczęście nie odnotowaliśmy żadnego tragicznego zdarzenia podczas zabaw na zamarzniętych akwenach. Można śmiało stwierdzić, że nasze rozmowy z uczniami w różnym wieku na temat bezpiecznych zachować odniosły skutek.

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: sierż. Szymon Tworowski