Dzielnicowy z Szubina przestrzegał Seniorów przed oszustami - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Dzielnicowy z Szubina przestrzegał Seniorów przed oszustami

O oszustwach metodą „na wnuczka” i innych przestępstwach, których ofiarami padają najczęściej osoby starsze, rozmawiał z Seniorami w Rynarzewie dzielnicowy mł. asp. Krystian Fojutowski. Mowa była też o programie „Dzielnicowy bliżej nas”.

Ofiarami oszustów podających się za członków rodziny, a także policjantów najczęściej padają osoby starsze. Oszuści wykorzystując łatwowierność Seniorów okradają ich z oszczędności całego życia. Aby zapobiec tego typu przestępstwom, policjanci spotykają się z Seniorami i przestrzegają przed metodami, jakimi posługują się oszuści.

Wczoraj (06.02.19), dzielnicowy z szubińskiego komisariatu, mł. asp. Krystian Fojutowski, spotkał się z członkami Klubu Seniora w świetlicy wiejskiej w Rynarzewie. Spotkanie było doskonałą okazją, aby porozmawiać z Seniorami na temat przestępczej działalności oszustów.  

Mundurowy przestrzegał przed oszustami, informował w jaki sposób działają i jakie historię najczęściej wymyślają, aby wyłudzić pieniądze. Zwracał uwagę, że jedną z najpopularniejszych metod, jaką stosują oszuści, aby okradać Seniorów jest metoda na tzw.; „wnuczka”, gdzie przestępcy podają się za członków rodzin. Kolejną, coraz częściej stosowaną, jest metoda „na policjanta”,. W tym przypadku oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy policji, informując rozmówców, iż rozpracowują szajkę oszustów i potrzebują w tym pomocy.

Policjant radził także, aby wystrzegać się osób, które wchodzą do mieszkań pod pretekstem pomiarów wody czy prądu i zwracał uwagę, w jaki sposób zweryfikować, czy osoba faktycznie jest pracownikiem danej instytucji. Ostrzegał również przed obwoźnymi handlarzami, którzy również nie zawsze mają dobre zamiary. 

Podczas spotkania policjant promował też program „Dzielnicowy bliżej nas”, przypominał możliwe sposoby kontaktu z dzielnicowym oraz zachęcał do korzystania z pomocy dzielnicowego, jako policjanta tzw.: pierwszego kontaktu.

 

Autor: podkom. Justyna Andrzejewska
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak