Trwają policyjne działania NURD - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Trwają policyjne działania NURD

Data publikacji 08.02.2019

Kujawsko-pomorscy policjanci prowadzą dziś działania ukierunkowane na niechronionych uczestników ruchu drogowego - NURD. Piesi i rowerzyści są spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego.

Dzisiaj (8.02.19) na terenie naszego województwa realizowane są działania pn. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego". W ramach akcji funkcjonariusze pełnią służbę w rejonach skrzyżowań, przejść dla pieszych i innych potencjalnie niebezpiecznych miejsc. Policjanci zwracają przede wszystkim uwagę na wykroczenia kierujących wobec pieszych, takie jak:

- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu,

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi,

- nieustąpienie przez kierującego pojazdem pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu w innych okolicznościach,

- jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, również przez rowerzystów itp.

Celem realizowanych cyklicznie działań jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego jakimi są piesi i rowerzyści oraz zmniejszenie liczby wypadków z ich udziałem. Każdy pieszy i rowerzysta powinien pamiętać o swoim bezpieczeństwie, a także zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy latarka sprawią, że poruszając się po słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

Pieszy określany jest mianem niechronionego uczestnika ruchu, gdyż w przypadku zderzenia z pojazdem jest najbardziej narażony na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Pieszy powinien mieć świadomość, że w dużej mierze, to od jego zachowania na drodze zależy jego bezpieczeństwo.

Po raz kolejny apelujemy do kierujących o zachowanie szczególnej uwagi w rejonach skrzyżowań i przejść dla pieszych. Pamiętajmy, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego często bywają bez szans w zderzeniu z pojazdem. Chwila nieuwagi na przejściu dla pieszych może kosztować życie innej osoby!

Autor: asp. Remigiusz Rakowski
Publikacja: Kamila Ogonowska