WIADOMOŚCI

Policjanci z „drogówki” szkolili grudziądzkich strażaków

W jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu odbyły się spotkania szkoleniowe policjantów ze strażakami. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego miejscowej komendy odświeżali wiadomości strażaków z przepisów drogowych. Dominującym tematem było korzystanie z uprzywilejowania w ruchu drogowym podczas kierowania pojazdami.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przeprowadzili trzy spotkania szkoleniowe z miejscowymi strażakami. Mundurowi spotkali się razem w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Grudziądzu przy ul. Strażackiej. Policjanci odświeżyli wiadomości strażaków dotyczące przepisów ruchu drogowego. Funkcjonariusze noszący białe czapki szczególną uwagę poświęcili na przepisy korzystania z uprzywilejowania w ruchu. To bardzo ważne zagadnienie dla strażaków, gdyż w czasie wyjazdów do akcji prawie zawsze korzystają z sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Wykorzystywanie tego przywileju w czasie szybkiej jazdy dużym gabarytowo pojazdem bojowym wymaga od prowadzącego samochód nie tylko umiejętności i znajomości przepisów, ale także dużej odpowiedzialności. 

Policjanci przypomnieli jakie są zasady korzystania z uprzywilejowania w ruchu i jak należy się zachować w konkretnych sytuacjach. Kierowanie pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym nie zwalnia jego kierowcy od przestrzegania przepisów. Prowadzący pojazd musi być bardzo skupiony, a szybka jazda nie może prowadzić do sytuacji niebezpiecznych na drodze. 

Podczas spotkań pojawiły się też inne zagadnienia z ruchu drogowego. Strażacy pytali fachowców nie tylko o obowiązujące przepisy, ale także o konkretne miejsca w naszym mieście i zasady kodeksowe jakimi powinniśmy się kierować w czasie jazdy  

Autor: asp. szt. Jacek Jeleniewski
Publikacja: st.asp. Piotr Duziak