Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Wiadomości

Policjanci szkolą ratowników medycznych

Data publikacji 27.02.2019

Od wielu już lat policjanci z komendy wojewódzkiej w Bydgoszczy na bazie porozumienia z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy prowadzą dla personelu medycznego szkolenia z samoobrony i przymusu bezpośredniego. Tym razem w warsztatach weźmie udział około 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego.

Na bazie porozumienia WSPR w Bydgoszczy i KWP w Bydgoszczy w dniach 25-28 lutego 2019 roku odbywają się szkolenia dla całego personelu pogotowia ratunkowego z Bydgoszczy. Każdy dzień szkoleniowy podzielony jest na 3 panele. Pierwszy - wykładowy, gdzie psycholog i negocjator policyjny przekazują swoją wiedzę i doświadczenie w rozmowie z pacjentem agresywnym, czyli jak nie dopuścić do agresji fizycznej i zatrzymać ją na poziomie słownym. Drugi panel to zapoznanie z bronią palną, gdzie instruktor strzelania pokazuje, jak zabezpieczyć broń palną odrzuconą lub znalezioną przy sprawcy agresji. Ostatnia część szkolenia to ćwiczenia na macie, podczas których uczestnicy trenują elementy samoobrony i jak zastosować przymus bezpośredni. Instruktor samoobrony uczy, jak uwolnić się od sprawcy agresji, jak zastosować bezpiecznie przymus bezpośredni, a w skrajnych przypadkach jak walczyć, bo zawód ratownika medycznego, pielęgniarki czy lekarza w systemie PRM to zawód podwyższonego ryzyka.

Każdego dnia w zajęciach uczestniczy inna grupa. W sumie w warsztatach weźmie udział blisko 100 ratowników niosących pomoc na terenie Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego. 

Agresja to współczesny problem ochrony zdrowia, ale głównie ratownictwa medycznego. Każdy kto pracuje jako ratownik spotkał się nie raz z agresją słowną i fizyczną ze strony pacjenta, jego kolegów lub rodziny. Coraz częściej zdarza się, że atakujący posiadają przy sobie niebezpieczne narzędzia np. nóż czy broń palną. W Bydgoszczy, w ostatnich latach, odnotowano kilka incydentów z użyciem broni palnej ostrej i gazowej użytej właśnie wobec ratowników usiłujących udzielić pomocy. 

Ratownicy medyczni, pielęgniarki i lekarze już nie tylko podnoszą wiedzę merytoryczną i praktyczną związaną z wykonywanym zawodem, ale coraz częściej uczą się samoobrony czy elementów tzw. przymusu bezpośredniego, by umieć poradzić sobie z agresywnym pacjentem. Praca medyków w ratownictwie staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczna i staje się zawodem podwyższonego ryzyka. Należy tu wspomnieć również o dyspozytorach medycznych, którzy niemal każdego dnia są znieważani, zniesławiani czy doświadczają agresji słownej. W Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w latach 2017-2018 odnotowano blisko 40 przypadków naruszenia nietykalności cielesnej ratownika medycznego. Wiele z tych spraw zakończyła się już wyrokami skazującymi m.in. były to kary grzywny, ale i kary ograniczenia, czy pozbawienia wolności. Dlatego warto pamiętać, że takie sytuacje nie pozostaną bez echa i nie będą "zamiatane" pod przysłowiowy dywan w Pogotowiu Ratunkowym w Bydgoszczy.

Warsztaty te są, jak widać, istotnym elementem wyszkolenia ratowników medycznych. 

Autor: sierż. szt. Patryk Głowacki i Krzysztof Wiśniewski
Publikacja: Kamila Ogonowska

Wczytywanie pliku Odtwarzacz wideo.
Aktualny czas 0:00
Czas trwania 0:00
Załadowany: 0%
Typ strumienia NA ŻYWO
Pozostały czas 0:00
 
1x
    • Rozdziały
    • Opisy wyłączone, zaznaczone
    • captions and subtitles off, zaznaczone
      Powrót na górę strony