Znakowanie rowerów w komendzie włocławskiej - WIADOMOŚCI - Policja Kujawsko-Pomorska

WIADOMOŚCI

Znakowanie rowerów w komendzie włocławskiej

Data publikacji 03.04.2019

Ładna pogoda sprzyjała znakowaniu rowerów. Do włocławskiej policji zgłosiło się 36 właścicieli jednośladów którzy postanowili je oznakować. W jednym przypadku po sprawdzeniu w systemie okazało się, że rower pochodzić z kradzieży na terenie woj. dolnośląskiego.

W każdy pierwszy wtorek miesiąca istnieje możliwość oznakowania roweru w komendzie policji we Włocławku. Między godz.12 a 16 zainteresowani mogą się zgłosić.

Wczoraj (02.04.19 r.) stawiło się 36 właścicieli wraz z jednośladami. W każdym przypadku policjanci przed czynnością znakowania sprawdzają w systemie informatycznym, czy rower figuruje na „czarnej liście”. Podczas tej czynności okazało się, że jeden z rowerów figuruje jako utracony w grudniu 2018 roku na terenie woj. dolnośląskiego. Rower został zabezpieczony przez mundurowych do prowadzonego postępowania. Z relacji właściciela wynika, że rower zakupił miesiąc temu na jednym z targowisk we Włocławku.

W pozostałych przypadkach sprawdzenie w systemie nie wykazało żadnych nieprawidłowości i po naniesieniu odpowiedniego numeru identyfikacyjnego na ramę roweru właściciele jednośladów otrzymali karty potwierdzające oznakowanie roweru.

Znakowanie roweru zmniejsza ryzyko możliwości kradzieży. Każda ingerencja w strukturę jednośladu, starcia, szlifowanie budzi wątpliwości potencjalnego nabywcy co do legalności roweru.  A chodzi przecież o to, aby zminimalizować ryzyko kradzieży!

Kilka prosty rad, jak można zminimalizować ryzyko kradzieży roweru

·   nie zostawiać roweru niezabezpieczonego w miejscach publicznych, przed sklepem na ulicy,

·   nie zostawiać rowerów na klatkach schodowych,

·   rower zabezpieczać kłódką szeklową w kształcie litery „U” tzw. U – lock,

·   bezwzględnie zakładać powyższy przyrząd w taki sposób, aby spinał koło, ramę,

·   starać się parkować rowery  w zasięgu kamer wizyjnych. Kamery odstraszają złodziei,

·   sfotografuj swój rower,

·   oznakuj dodatkowo swój rower.

W związku z zbliżającymi się w maju komuniami włocławscy policjanci w maju i czerwcu znakować będą rowery w czterech terminach. Oprócz pierwszego wtorku każdego miesiąca tj. 07 maja i 04 czerwca będzie możliwość znakowania 21 maja i 18 czerwca. Wszystkich chętnych zapraszamy do komendy w tych terminach w godzinach 12-16.

 

Autor: sierż. Tomasz Tomaszewsk
Publikacja: podinsp. Monika Chlebicz